Dress code: business (półformalny)

Business dress code to kolejny szczebel w górę na drabinie formalności. Dla osób nieobeznanych z klasyczna modą byłby to szczyt elegancji, ale nie jest. W kolejnych wpisać przybliżę Wam najbardziej formalne i tradycyjne stroje dzienne oraz wieczorowe, które po dziś dzień obowiązują i są stosowane – co prawda rzadko, ale jednak. Business attire (z ang. attire to inaczej strój, ubiór, stroić się, ubierać elegancko, wykwintnie, zakładać kostium formalny) jest propozycją kierowaną do przedstawicieli tradycyjnych, prestiżowych zawodów oraz biznesu, w których istotne jest manifestowanie takich wartości, jak: zaufanie, spokój, profesjonalizm, kontrola, szacunek, tradycja, a nawet władza. Kostium półformlany jest tego najlepszym przejawem. W ten sposób najczęściej chodzą ubrani, przynajmniej powinni się tak prezentować publicznie: politycy, bankierzy, kierownicy i dyrektorzy, poważni dziennikarze, wysokiej rangi urzędnicy państwowi oraz korporacyjni. Ów dress code jest jak najbardziej odpowiedni, by celebrować rodzinne i osobiste wydarzenia, jak: ślub, chrzciny, bierzmowanie, rozdanie dyplomów, okrągły jubileusz itp.

Dress codeco to znaczy, rodzaje oraz zasady, przykłady i porady znajdziecie w poprzednich artykułach:
Dress code
Dress code: casual
Dress code: smart casual
Dress code: business casual

dress_code_business_bond_semi-formal
Wielokrotnie stawiałem Jamesa Bonda za przykład elegancji, i tym razem jest nie inaczej. Dla mniej wymagających wystarczy nauczyć się fotografii na pamięć i gwarantuję Wam, że nigdy nie popełnicie błędu przy kompletowaniu klasycznego, półformalnego kostiumu.

Dress code: półformalny (z ang. business, business attire lub semi-formal)

Jest to strój biznesowy, tradycyjnie uznawany za półformalny, a w potocznym obiegu jako formalny, elegancki i wyjątkowy. W mojej ocenie jest bardzo prosty do samodzielnego przygotowania, szczególnie gdy będziemy trzymać się klasyki. W uproszczeniu składa się z: ciemnego garnituru bez widocznych wzorów (komplet wykonany z tego samego materiału: marynarka i spodnie), białej koszuli, czarnych lub bardzo ciemno-brązowych, skórzanych butów oraz jednolitego, ciemnego krawatu. Jak już wspominałem wielokrotnie wcześniej, klasyczna moda jest na kursie ku odformalizowaniu, co powoduje, że niektóre kostiumy wychodzą z powszechnego użycia, a na ich miejsce awansują stroje z „niższej póki”. W praktyce garnitur biznesowy staje się strojem formalnym, o czym coraz częściej przekonuje nas wizerunek najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci na świecie.

Barack Obama visit to Tokyo, Japan - 24 Apr 2014
Foto by Ma ping/REX. Rok 2014, spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Barack`a Obama, z Cesarzem Japoni, Akihito.  Jak widać garnitury półformalne są na porządku dziennym w trakcie tak uroczystego wydarzenia, jak rozmowy na szczycie.
dress_code_formal_zakiet_regan_hirohito
Jeszcze przed 1989 rokiem, gdy żył Cesarz Japonii, Hirohito (ojciec Akihito), oraz poprzedni prezydent najpotężniejszego państwa świata – USA, Ronald Regan, spotykali się ubrani w żakiety.

Jak widać na ilustracjach, wiele się zmieniło w ciągu 2-3 dekad. Natomiast jedno ciągle pozostaje niezmienne – anglosaski dress code (zwany także zachodnim, z ang. western dress code), który od przełomu XVIII i XIX po dziś dzień obowiązuje w całym cywilizowanym świecie, w tym w dalekiej i obcej kulturowo Japonii. Dlatego warto znać, rozumieć i właściwie stosować poszczególne zasady.

Osobiście wolę trzymać się klasycznych terminów, dlatego będę posługiwał się określeniem dress code półformalny, zwłaszcza że tradycyjne stroje formalne, dzienne i wieczorowe, są nadal w użyciu.

Co wyróżnia dress code business:

Kolory

Wyłącznie ciemne, jednolite, bez wzorów i stonowane. Garnitury polecam głównie granatowe oraz ciemno szare. Nie demonizuję barwy czarnej, ale nie każdemu w czerni jest do twarzy, szczególnie osobom o jasnej karnacji i blond włosach, głównie w świetle dziennym. Czarny kolor jest silnie nacechowany niewerbalnymi znaczeniami – jest to osobny temat z zakresu psychologi barw, o czym z pewnością będę pisał w przyszłości.

business_dress_code_janadamski-eu
Foto: http://www.janadamski.eu. Kostium formalny na najwyższym poziomie.

Materiały

Wyłącznie gładkie, matowe lub lekko połyskujące, jednolite, bez widocznej faktury oraz wzorów. Wyjątkiem może być tzw. pinstripe, czyli ciemny materiał w cienkie, pionowe prążki. Ten wzór jest silnie skorelowany z cechami przywódczymi, więc warto mieć to na uwadze i nie przesadzić z manifestacją wizerunku typu „ważny szef”.

dress_code_semi-formal
Stephan Winkelmann, szef Lamborghini, może sobie pozwolić na wizerunek silnego przywódcy z odrobiną ekstrawagancji, np. bransoletka na prawym nadgarstku. Przyznać muszę, że facet prezentuje świetne wyczucie stylu.

Fasony

Tradycyjne, bez współczesnych udziwnień, dodatków, wstawek, lamówek, kontrastowych stebnowań czy obszycia guzików. Tylko prostota i elegancja.

garnitur_business
Tradycyjnie, skromnie i bez urozmaiceń to najlepsza recepta na strój biznesowy.

Buty

Tradycyjnie powinny być czarne, wyłącznie ze skóry licowej, mogą być matowe lub wypolerowane (nie lakierowane), najlepiej gładkie lub z minimalną ilością przeszyć, np. nakładany nosek. Lakierki odpadają. Obuwie zamszowe, nubukowe, brogsy oraz większość jesienno-zimowego również. Klasyczna moda męska jako odpowiednie uznaje oxfordy (wiedenki). Uważam, że założenie derby, sztybletów lub chukka w kolorze czarnym oraz bez zdobień jest do przyjęcia – oczywiście jest to „zubożona” wersja dla osób nie posiadających właściwych półbutów. Również bardzo ciemno-brązowe wiedenki są do przyjęcia. Półbuty męskie powinny być eleganckie – czyli smukłe, stonowane, tradycyjne i bez ekstrawagancji, np. kolorowe podeszwy, sznurówki czy kontrastowe przeszycia są nie na miejscu. Niestety zauważam, że wielu panów jest całkiem dobrze ubranych, ale chodzi w butach z dziwnymi ozdobami. Z rozmów wynika, że najczęściej panie im doradzają takie urozmaicenia, by przełamać nudny, czarny kolor i się „gustownie wyróżnić”. Niestety to nie jest właściwy moment i prawidłowy sposób. Podpowiem, żeby na początek wyłącznie trzymać się klasyki, nawet w mniej formalnych dress code`ach. Będzie mniej okazji do popełnienia błędów.

oxford_patine-pl
Foto: http://www.patine.pl. Klasyczne półbuty typu oxford w kolorze czarnym i z nakładanym noskiem są najodpowiedniejsze do półformalnego dress code`u. Są także bardzo uniwersalne, ponieważ będą pasować do wszystkich formalnych stylizacji dziennych oraz wieczorowych, o czym przekonacie się w kolejnych wpisach.

Więcej porad na temat butów znajdziecie w artykułach:
Eleganckie buty męskie – oxford
Klasyczne buty męskie – o co w tym wszystkim chodzi?

Garnitur

W grę wchodzi wyłącznie garnitur, najlepiej skrojony formalnie. Zestawy koordynowane odpadają (marynarka i spodnie nie od kompletu). Przestrzegam przed błędem, jakim jest „bieda garnitur”, tzn. marynarka i spodnie nie od kompletu, ale w tym samym kolorze. Z daleka może to jakoś wygląda, ale z bliska każdy zauważy, że złożyliśmy sobie garnitur z tego, co mieliśmy w szafie. Nawet mało wytrawny znawca wychwyci drobne różnice w barwie oraz strukturze materiału. Tak nie wypada. Lepiej w takiej sytuacji złożyć kontrastowy zestaw koordynowany i nie silić się na strój półformalny, tylko przygotować wysmakowany biznes casual.

Semi-Formal_dress_code_guide
Foto: http://www.realmenrealstyle.com. Krótka ściąga, jak skomponować kostium półformalny na bazie grafitowego garnituru.

Moim zdaniem jest jeden wyjątek, gdy zestaw koordynowany da się pogodzić z wymaganiami business attire. Są to szare spodnie i zdecydowanie ciemniejsza marynarka, np. granatowa. Takie połączenie w pewnym sensie nawiązuje do strollera (o tym w kolejnym wpisie), który jest ubiorem dziennym, formalnym. Oczywiście pozostałe elementy garderoby powinny być dobrane bez zarzutu.

Marynarka

Przede wszystkim powinna być odpowiedniej długości, dzieląc ciało w proporcji 50:50 bez głowy. Poza właściwym rozmiarem, jest to najważniejsze kryterium, ponieważ zapewnia dostojny wygląd. Kolejne cechy podnoszące formalność ubioru, na które warto zwrócić uwagę to: wpuszczone kieszenie (schowane do wewnątrz) z patkami lub bez, najlepiej niewidocznymi (schowane do wewnątrz kieszeni), 1 lub brak szlic (rozcięcia na tylnej części dla wygody), najlepiej szerokie, ostre klapy. Są to subtelne różnice, dostrzegalne tylko dla osób znających się na modzie. Natomiast niewłaściwą długość dostrzeże niemal każdy, nawet modowy laik, szczególnie gdy będziemy stali obok osób w prawidłowo skrojonych marynarkach.

dress_code_biznes_styleforum-net
Foto: http://www.styleforum.net. Tu dobrze widać prawidłową długość i dopasowanie marynarki, boczne kieszenie wpuszczone do wewnątrz oraz otwarte klapy. Zwracam także uwagę na minimalistyczny zegarek – idealny do biznesowego stroju.

Porady na temat marynarek znajdziecie tu:
Właściwe dopasowanie męskiej marynarki

Spodnie

Oczywiście stanowią komplet z marynarką i teoretycznie powinny być bez mankietu. Polecam artykuł, jak dobrać męskie spodnie i na co zwracać uwagę:
Jak powinna być długość męskich spodni?

Kamizelka

Jest bardzo praktycznym dodatkiem do głównej garderoby, często stanowi trzecią część garnituru, a czasem jest dobierana na zasadzie kontrastu. Kamizelka niewątpliwie wpływa na podniesienie poziomu formalności całego kostiumu, niezależnie od koloru, choć kontrastowa wydaje się bardziej uroczysta. Tę pierwszą założyłbym do prestiżowej pracy lub na ważne spotkanie, a tę drugą na własny ślub, jako świadek lub rodzic pana młodego – po prostu bardziej zwraca uwagę.
Kamizelka nie jest obowiązkowym elementem garnituru. Zauważyłem, że od kilkunastu lat jest mniej chętnie stosowana. Nawet projektanci oraz domy mody rzadko przygotowują stylizacje z wykorzystaniem kamizelek. Szkoda, ponieważ posiada kilka praktycznych funkcji. Po pierwsze – gustownie dobrana wygląda atrakcyjnie,  po drugie – zapewnia lepszy komfort termiczny (rekomendowany grubszy materiał), po trzecie –  pozwala pozostawić marynarkę rozpiętą bez konieczności chwalenia się koszulą, np. pogniecioną po kilku godzinach aktywności, po czwarte – maskuje brzuszek u tęższych panów, i wreszcie po piąte – według klasycznych reguł kamizelka jest jedynym okryciem pozostającym na koszuli, w którym możemy się pokazać publicznie po zdjęciu marynarki.

business_dress_code_kamizelka
Gustowny, trzyczęściowy garnitur z mocno wydekoltowaną kamizelką.  Kamizelkę polecam szczególnie panom, którzy w biurze nie lubią chodzić w marynarkach, np. jest zbyt ciepło, ale pragną być w 99% procentach eleganccy. Pamiętajmy jednak, że 100% elegancji zapewnia tylko marynarka.

Koszula

Moim zdaniem w rachubę wchodzi wyłącznie biała koszula i taka jest również konserwatywna zasada. Każdy inny kolor, w tym błękitny, jest nie na miejscu. Oczywiście wzory typu kraty lub paski całkowicie odpadają, powinien być wyłącznie jednolity, biały kolor. Jedyny odpowiedni kołnierzyk to wykładany, sztywny, bez guzików. Na wszelki wypadek dodam jeszcze, że obowiązuje wyłącznie długi rękaw. Kolor biały symbolizuje: elegancję, wytworność, czystość, cnotę, uczciwość, powodzenie oraz zamożność.

business_dress_code_koszula
Eleganccy panowie w strojach biznes. Biała koszula to podstawa. Zwracam uwagę na ich garnitury: dwurzędowe, bardzo ciemne ale nie czarne, z szerokimi i ostrymi klapami.

O koszulach więcej wiadomości znajdziecie w tych artykułach:
Koszula męska – jak nosić: na zewnątrz czy do wewnątrz spodni?
Koszule męskie – rodzaje i porady

Polecam korzystać z koszul wyposażonych w mankiety na spinki. Ponieważ ma być elegancko, więc spinki powinny być skromne, a kolorystyka nawiązywać do pozostałej biżuterii, np. koperty zegarka lub klamry od paska.

Krawat

Koniecznie krawat lub mucha (też jest krawatem), w ciemnym, raczej jednolitym kolorze, dopuszczalny jest drobny i regularny wzór.

biznes_dress_code-tnf
Foto: http://www.thenordicfit.com. Bardzo ładnie zawiązany bordowy krawat w drobny i regularny wzór. Najlepsze kolory to: granat, bordo, zieleń, szarość oraz czerń.

Polecam obszerne artykuły o krawatach oraz muszkach:
Po co mężczyźnie krawat? Porady, część 1.
Po co mężczyźnie krawat? Porady, część 2.
Jak nosić muchę

Płaszcz

Obowiązuje wyłącznie płaszcz typu dyplomatka, może być jedno lub dwurzędowy, w ciemnym kolorze, przed lub za kolano. Kolor nie musi być identyczny z garniturem, ale niech będzie w kolorze granatowym, szarym lub czarnym. Każde inne nakrycie jest błędem! Wszystkie kurtki, budrysówki, bosmanki itp. zostawiamy na mniej formalne okazje.

dres_code_semi-formal_plaszcz
Bardzo ładny, klasyczny płaszcz jednorzędowy z ostrymi klapami, tzw. dyplomatka. Moim zdaniem rękawy są nieco za długie. Buty teoretycznie są nieodpowiednie do stroju (powinny być czarne i najlepiej oxfordy), jednak w przypadku tej stylizacji całość wygląda gustownie, ponieważ obuwie jest ciemno-brązowe z noskami wpadającymi w czerń.

Zapraszam do obszernego poradnika na temat płaszczy i kurtek męskich:
Kurtka czy płaszcz? Porady, część 1.
Kurtka czy płaszcz? Porady, część 2.
Kurtka czy płaszcz? Porady, część 3.

Nakrycie głowy

Stosownym nakryciem głowy jest kapelusz. Myślę, że dziś najodpowiedniejszy byłby kapelusz typu fedora lub homburg. Kaszkiet lub czapka w ciemnym, jednolitym kolorze są także dopuszczalne, ale z pewnością mniej dystyngowane.

biznes_dress_codekapelusz_janadamski-eu
Foto: http://www.janadamski.eu. Tak należy nosić kapelusz do eleganckiego, półformalnego garnituru.

Dodatki

Poszetka najlepiej biała, choć inne wzory są także odpowiednie, ale bez ostentacji. Jak ktoś nie lubi, to może w ogóle z niej zrezygnować – nie jest konieczna, choć mile widziana u dżentelmena.

poszetka_brustasza_butonierka_opis

W przypadku uroczystości związanych z zabawą (ślub, teatr, urodziny itp.) mile widziany jest kwiat z butonierce.

Więcej na ten temat znajdzie tu: Czym są: poszetka, butonierka, brustasza?

Zegarek minimalistyczny i wyłącznie na skórzanym pasku. Jego brak nie jest błędem. Bransoleta jest uznawana za sportową. Klasyczna moda nie przewiduje noszenia biżuterii przez mężczyznę (poza rodowym sygnetem i obrączką). Wszelkie łańcuszki, bransoletki, kolczyki to faux pas.

garnitur_zegarek-bransoletki
Stephan Winkelmann to jeden z lepiej ubranych mężczyzna w biznesie. Niewątpliwie zna się na modzie i ma swój styl. W kwestii biżuterii czasem przesadza, jak w tym przypadku. Bransoletek nie powinno być w ogóle. Zegarek od biedy mógłby zostać, choć powinien być prostszy, z mniej wydatną kopertą – w zasadzie nie powinien w ogóle zwracać uwagi.

Torba oraz pasek w spodniach powinny korespondować z paskiem od zegarka oraz kolorem butów. Pilnujemy, żeby galanteria skórzana była spójna kolorystycznie.

business_galanteria_skorzana
To jest mocno odformalizowany zestaw z uwagi na fason butów – monki zamiast oxfordów, ich kolor oraz koszulę w drobne prążki. Warto zwrócić uwagę na prawidłowo wybrane dodatki w kolorze brązowym, tj. buty, torba oraz pasek. Również pasek od zegarka zalecany jest w tym samym kolorze. To jest bardzo poprawnie skompletowany półformalny ubiór na co dzień do pracy.

Na wszelki wypadek dodam, że odkryte kostki byłyby błędem.
Odkryte kostki – tak czy nie?

Skarpetki dobieramy wyłącznie pod kolor butów lub spodni.
Jak nosić męskie skarpetki

Biznesowy dress code to kompletny garnitur

Na wstępie krótko wspomniałem, z czego składa się półformalny dress code. Chciałbym podkreślić z całą mocą, że w tym przypadku pojecie garnituru wybiega poza potoczne rozumienie, tj. marynarkę i spodnie od kompletu. Oznacza kompletny ubiór od A do Z, tj. ciemny garnitur (marynarka i spodnie w tym samym kolorze, najlepiej granatowym, ciemno szarym lub czarnym), białą koszulę, czarne buty wykonane z licowej skóry (nie lakierki, nie zamsz), ciemny krawat, i odpowiednio dobrane skarpetki. Jeżeli będziemy przebywać na zewnątrz w trakcie chłodu, to dochodzi co najmniej płaszcz (dla mniejszych zmarzluchów) oraz (dla większych zmarzluchów) kapelusz (ewentualnie kaszkiet lub czapka), rękawiczki oraz szalik. Moim zdaniem te dodatki najlepiej zestawić z butami i galanterią skórzaną – tak jest najłatwiej. Nie będzie błędem użycie innych kolorów, byle korespondowały z głównymi częściami garderoby.
Jak widać, przy stroju półformalnym obowiązuje kompletny garnitur. Praktycznie zaniedbanie jednego elementu, np. kurtka z kapturem zamiast płaszcza, burzy kompletnie wizerunek.

biznes_dress_code_2-tnf
Foto: http://www.thenordicfit.com. Tak prezentuje się kompletny biznesowy garnitur.
dress_code_semi-formal-coat
James Bond podpowiada, żeby jako płaszcz wybrać dyplomatkę. Ja się z nim zgadzam. Prezentuje się wspaniale.

Kolor czarny

Kolor czarny jest dość specyficzny. W klasycznej modzie, tradycji oraz psychologii z jednej strony kojarzony jest z: władzą, dominacją, powagą oraz wiedzą, jest także uznawany za wzmacniający asertywność, kojarzony ze śmiercią i stosowany na znak żałoby. Z drugiej strony jest w zasadzie wyłącznie używany do szycia smokingów oraz fraków, a więc strojów o charakterze uroczystym i rozrywkowym. Jest to barwa trudna w przeciwieństwie do kolorów szarego oraz granatowego, które mają jednoznacznie pozytywne i/lub neutralne konotacje.

czarny_garnitur_biznes_dress_code
Colin Firth w czarnym, bardzo ładnym garniturze i to w ciągu dnia – akurat ta postać prezentuje się korzystnie. Do poprawy jest długość spodni oraz krawat – nieodpowiednia struktura materiału (tkany jak knit, a powinien być gładki) oraz długość.

Kiedy przestrzegamy półformalnego dress code`u:

1. Gdy jest takie zalecenie w środowisku, w którym przebywamy, np. w pracy, w stowarzyszeniu, w trakcie prezentacji, przemówienia, ważnych uroczystości, świąt kościelnych, oficjalnych spotkań itp. W mojej ocenie jest to obowiązkowy ubiór kadry kierowniczej, zawsze gdy jest celebrowane ważne wydarzenie, np. święto, rocznica firmowa lub oficjalne spotkanie. Strój półformalny nie tylko godzi z powagą instytucji i sprawowanej funkcji, ale jest również przejawem szacunku dla osób z otoczenia oraz tradycji. Jest wizytówką noszącego, ponieważ mężczyzna kulturalny, oprócz pewnych cnót, zachowań i zwyczajów, potrafi dostosować ubiór do miejsca, pory dnia oraz towarzystwa.

stowarzyszenie-business-attire
Wiele stowarzyszeń, klubów i organizacji wydaje specjalne zalecenia dotyczące dress code`u. Kwestią do dyskusji pozostaje sposób prezentacji odpowiedniego stroju, np. na ilustracji mężczyzna ubrany jest w za duży garnitur.

2. Jest to odpowiedni kostium na własny ślub, osoby bliskiej, zaprzyjaźnionej lub zupełnie obcej, np. gdy jesteśmy poproszeni jako osoba towarzysząca.
a. Przyszłym panom młodym, świadkom oraz najbliższej rodzinie polecam zajrzeć do poradnika ślubnego.

slub_luigi1
Autor blogu z przyszłą małżonką na własnym ślubie.

b. Osobom obcym sugeruję nie przesadzać z wykwintnością ubioru, zwłaszcza przy doborze dodatków, np. kontrastowa kamizelka, kwiat w butonierce, kapelusz, itp., ponieważ nie powinniśmy wyglądać lepiej niż pan młody, a przynajmniej mniej zwracać uwagę swoim wyglądem.

Więcej na temat wytwornych stylizacji ślubnych znajdziecie tu:
Jak się ubrać na ślub. Ubranie pana młodego, część 1.
Jak się ubrać na ślub. Ubranie pana młodego, część 2.

Z moich obserwacji wynika, że jest coraz mniej okazji do przestrzegania klasycznego, półformalnego dress code`u. W miejscach dawniej zarezerwowanych dla stroju biznesowego na dobre zagościł smart casual oraz bizness casual.

Na koniec jeszcze kilka dobrych przykładów biznesowego dress code`u:

semi-formal_dress_code
Foto: Journal of Style. Starszy pan w dość jasnym garniturze. W lecie i w ciągu dnia taki kolor jest nie tylko akceptowalny, ale wręcz rewelacyjnie wygląda. Oczywiście marynarka powinna być zapięta, zwłaszcza że jest dwurzędowa – niepotrzebnie poszerza sylwetkę.
dress_code_business_hss
Foto: http://www.hespokestyle.com. Tu wersja business w nieco mniej formalnym wydaniu, raczej codziennym do pracy. Jest sporo brązowych dodatków, w tym buty, których nie widać na ilustracji. Również krawat jest wyraźnie „włochaty” i matowy. Niemniej jednak stylizacja bardzo dobra jako inspiracja.
dress_code_business_eonline-com
Foto: http://www.eonline.com. Tych panów nie muszę szerzej przedstawiać, każdy powinien rozpoznać. Zdjęcia zostały wykonane kilka oraz kilkadziesiąt lat temu – jak widać dress code oraz fasony garniturów się nie zmieniły.

Niektórzy z Czytelników mogą być zdziwieni, że reguły są rygorystyczne, że nie ma miejsca na więcej swobody w zakresie barw i fasonów garniturów, butów, krawatów czy kurtek i płaszczy. Taki jest dress code i trzeba się dopasować. Jeśli ktoś pragnie eksperymentować ze swobodniejszymi kostiumami, to ma do dyspozycji bardziej elastyczne konwencje, tj. business casual lub smart casual. Ja ze swojej strony staram się podawać najlepsze możliwe przykłady oraz zachęcam do podtrzymywania tradycji w ubiorze.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi oraz uzupełnienia, które proszę wpisywać w komentarzach.

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

5 myśli w temacie “Dress code: business (półformalny)

 1. Kapitalny artykuł, dziękuję.
  Sam przyznaję że czekam zawsze na niedzielę by założyć garnitur, bo rzadko mam ku temu okazję. Nawet ubranie koszuli do szkoły jest komentowane że „nieźle się odwaliłem” 😛

  Polubienie

 2. Świetny artykuł
  Mam pytanie odnośnie wykorzystywania wzorów przy tego typu zestawach. Co sądzi Pan o granatowych garniturach w kratę windowpane przy takich stylizacjach? Dopuszcza Pan takie zestawienie?
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s