Jak się ubrać na ślub. Ubranie pana młodego, część 2.

Dziś będzie o dodatkach, bez których żadna męska stylizacja nie jest kompletna, a garnitur ślubny w szczególności. Umiejętnie dobierając dodatki można skomponować kreację nie tylko zgodną ze ślubną etykietą, ale przede wszystkim niezapomnianą i piękną.

Jak się ubrać na własny ślub. Poradnik dla mężczyzn, część 1.

Przypominam podstawowe założenia z pierwszej części:

1. Strój musi być formalny, uroczysty i nie pozostawiać wątpliwości, że pan młody jest najelegantszym mężczyzną w tym dniu.

2. Każdy element stroju musi posiadać walory praktyczne, tzn. raz kupiony na ślub, powinien służyć podczas kolejnych formalnych i półformalnych uroczystości. Zatem wszystko co polecam, będzie można wykorzystać potem wielokrotnie i przez wiele lat.

Męskie dodatki ślubne:

1. Mucha.

To bardzo dobry wybór, szczególnie na ślub, gdy większość gości na pewno przybędzie pod krawatem. Mucha w dzisiejszych czasach kojarzy jako bardziej dostojna. Ponadto jest mała, nie dynda, nie zahaczy się o nic, nie zamoczy w zupie, ani nie poluzuje podczas intensywnej zabawy. Wszystkie zalety przemawiają za muchą! Powinna być gładka, w ciemnym, jednolitym kolorze, np. granatowa, czarna, ciemno szara, bordowa; może być w kolorze garnituru lub kontrastowa. Koniecznie musi być zawiązana ręcznie! Gotowa mucha jest w złym guście. O tym trzeba koniecznie pamiętać i nie dać sobie wmówić bzdury, że dziś wszyscy noszą fabrycznie zawiązane muszki. Z gotowego krawatu jakoś nie korzystają, prawda?

mucha_thedevilisagentleman-wordpress-com
Foto: http://www.thedevilisagentleman.wordpress.com
MrVintage-pl-Poradnik-slubny-8
Foto: http://www.mrvintage.pl. Jest to moim zdaniem jedna z najładniejszych formalnych stylizacji: dwurzędowa marynarka z muchą w tym samym kolorze oraz z białymi dodatkami.

2. Krawat.

Kolor i faktura materiału powinny być jak w przypadku muchy – gładki, w klasycznym kolorze, nie za wąski, raczej sugerowałbym w granicach 7-9 cm, i żeby korespondował szerokością klap w marynarce. Węzeł musi być perfekcyjnie zawiązany, oczywiście ręcznie.

MrVintage-pl-Poradnik-slubny-4
Foto: http://www.mrvintage.pl. Ten sam garnitur ale z krawatem.

Po co mężczyźnie krawat? Porady, część 1.
Po co mężczyźnie krawat? Porady, część 2.

3. Kamizelka.

Jest to bardzo elegancki dodatek do garnituru z krawatem. Powinna być kontrastowa, np. bardzo dobrze wygląda zestaw z szarą kamizelką oraz granatowym garniturem. Powinna być tak wycięta, żeby odkrywała spory fragment krawatu, a jednocześnie wystawała nieco ponad zapięte poły marynarki. Wskazane są satynowe plecy, cienkie, przewiewne, ponieważ stanowią dodatkową warstwę pod marynarką.
Mając na sobie kamizelkę, możemy chodzić w rozpiętej marynarce, ponieważ koszula jest zasłonięta. Jednak pamiętajmy, że mężczyzna najlepiej prezentuje się w zapiętej marynarce, o czym pisałem we wcześniejszych poradach.

MrVintage-pl-Poradnik-slubny-20
Foto: http://www.mrvintage.pl. To także moja ulubiona stylizacja z kontrastową kamizelką oraz krawatem.
MrVintage-pl-Poradnik-slubny-23
Foto: http://www.mrvintage.pl. Ten sam zestaw ale z innym krawatem.

Czyta więcej na temat: Właściwe dopasowanie męskiej marynarki

4. Szelki.

W pierwszej kolejności polecam rozważyć tę opcję dla utrzymania spodni na właściwym miejscu. Po pierwsze, lepiej spełniają tę funkcję. Panowie z brzuszkiem w zasadzie nie maja innej opcji. Po drugie, można zostawić w obwodzie spodni nieco więcej luzu, co zwiększy komfort podczas siedzenia, tańców oraz jedzenia. Po trzecie, szelki są bardziej stylowe i reprezentują o wiele dłuższą tradycję od paska. Po czwarte, szelek i tak nie widać, ponieważ są schowane pod marynarką i traktowane jak bielizna.
Dobre szelki są na skórzanych oczkach, zapinane na guziki przyszyte go gurtu spodni, czyli od wewnętrznej części. To jest godzina pracy dla niewprawionego z igłą i nicią amatora. Skórzane dodatki powinny korespondować z kolorem pozostałych, np. czarnymi butami i paskiem od zegarka. Ewentualnie mogą być białe szelki, które uchodzą za bardzo formalne i zawsze pasują do białej koszuli. Przy okazji wspomnę, że do smokingu używamy raczej białych szelek.

james_bond_szelki
James Bond jest ubrany w białą koszulę z kołnierzykiem kent, krytą plisą oraz mankietami na spinki; czarną, wiązaną muchę oraz białe szelki. W tej stylizacji nosi smoking, ale marynarkę pozwolił sobie ściągnąć i pomimo tego uchybienia nadal wygląda stylowo! Te same elementy garderoby można wykorzystać do garnituru ślubnego zamiast smokingu.

Przy formalnych stylizacjach, czyi teoretycznie na ślub, spodnie przeznaczone do noszenia z szelkami powinny zostać pozbawione szlufek. Zostawiam to do indywidualnej decyzji. Nie każdy chce rezygnować z paska w przyszłości.

5. Pasek.

Dla opornych niech będzie pasek. Przypominam, że powinien być w kolorze pozostałych elementów skórzanych w stylizacji. Zalecana szerokość to ok. 3-3,5 cm i koniecznie z prostą klamrą. Żadne ekstrawagancje nie wchodzą w rachubę. Powinien być zapinany na środkową, zwykle 3 dziurkę.

Czytaj także: Jak powinna być długość męskich spodni?

6. Spinki do mankietów koszuli.

Powinny być w kolorze klamry od paska oraz koperty od zegarka, np. wszystko w kolorze srebrnym. Drobne zdobienia są jak najbardziej na miejscu. Jeżeli ktoś pragnie innego koloru, to niech wszystkie dodatki będą w tym kolorze, np. złotym.

Daniel_Craig_spinki
Daneil Craig prezentuje świetnie dobrane spinki oraz zegarek do formalnego stroju wieczorowego. Elegancja lubuje się w prostocie.

7. Zegarek.

Powinien być elegancki, minimalistyczny, nienachalny, najlepiej na czarnym, skórzanym pasku i ze srebrną kopertą, żeby pasował do pozostałych dodatków.

8. Poszetka.

W tym dniu innej niż bała sobie nie wyobrażam. Ponieważ jest to uroczysta chwila, zatem sugeruję złożyć ją formalnie, np. tv fold. Najlepiej sprawdza się poszetka bawełniana lub lniana, czasem jedwabna (nie może być zbyt śliska), wówczas jest nieco szorstka i nie zsuwa się w dół brustaszy (kieszonka na piersi).

MrVintage-pl-Poradnik-slubny-15
Foto: http://www.mrvintage.pl. Wzorowo złożona poszetka w tzw. tv fold (równo złożona wzdłuż szerokości brustaszy) oraz piękny kwiat wpięty do butonierki.

Czytaj więcej o: Poszetka, butonierka i brustasza

9. Kwiatonierka.

Jest to obowiązkowy dodatek dla pana młodego, świadków oraz ojców. Jeżeli ktoś z gości, a tym bardziej z rodziny, przybędzie na ślub i wesele z takim dodatkiem, nie stanie się nic złego. To miły gest. Jednak należy uważać, żeby nie wyróżniać się bardziej od pana młodego, więc lepiej ustalić to wcześniej. Kwiatonierka nie jest bukiecikiem kwiatów, włożonym do brustaszy lub przypiętym do klapy marynarki. Od przechowywania bukietów jest wazom, a do marynarki wczepia się pojedynczy kwiat w miejsce zwane butonierką. Butonierka nie zawsze jest rozcięta na wylot, dlatego trzeba użyć skalpelu lub żyletki i samemu ostrożnie dokonać cięcia pomiędzy obszyciem. Jeżeli korzystamy przed ślubem z usług krawca, to lepiej zostawić jemu tę czynność. Otwór należy rozciąć na całej długości, ponieważ w nim będzie osadzony tył kwiatu, który jest znacznie grubszy od łodygi. Odpowiednio zabezpieczoną łodygę kwiatu mocujemy z tyłu klapy przy pomocy agrafki lub lepiej jest na stałe wyszyć oczko z nici. Najlepszy opis, jak przygotować kwiatonierkę, znalazłem tu:

http://janadamski.eu/2016/01/kwiatonierka/

10. Bielizna.

To sprawa indywidualna i nikt z gości nie będzie Wam zaglądał do spodni. Tu panuje dowolność. Zwracam tylko uwagę, żeby nie zakładać podkoszulka pod koszulę, ponieważ jest to w złym guście w każdej sytuacji, a w stroju formalnym i półformalnym szczególnie. Nic nie może prześwitywać.

Krawiec, krawiec i jeszcze raz krawiec!

Jako uzupełnienie wyżej wymienionych porad chciałbym bardzo mocno podkreślić, że krawiec jest koniecznością. Chcąc nienagannie wyglądać, trzeba skorzystać z usług krawieckich. Nie ma na świecie takich garniturów, choćby najdroższych i od najbardziej renomowanych producentów, które po zdjęciu z wieszaka pasowałyby idealnie na kogokolwiek. Wizytę u krawca proponuję umówić z odpowiednim wyprzedzeniem, ale udać się tam około miesiąc prze ślubem. Pamiętajmy, że ciało się zmienia w zależności od diety, stresu czy pory roku, więc nie warto z dużym wyprzedzeniem dokonywać taliowania marynarki czy regulacji spodni w pasie.
Idąc do krawca warto zabrać 1 lub 2 zdjęcia, np. wydrukować z mojego blogu, żeby pokazać jak ma skrócić rękawy marynarki lub nogawki w spodniach. Ilu krawców – tyle może być pomysłów na dopasowanie ubrania.

Więcej ślubnych inspiracji:

MrVintage-pl-Poradnik-slubny-26
Foto: http://www.mrvintage.pl
MrVintage-pl-Poradnik-slubny-14
Foto: http://www.mrvintage.pl
MrVintage-pl-Poradnik-slubny-24
Foto: http://www.mrvintage.pl

Warto przypomnieć sobie inne porady dotyczące podstaw męskiej elegancji:
8 błędów męskiej (nie)elegancji – szybki poradnik

Czego nie robimy na własnym ślubie:

1. Przede wszystkim nie dekompletujemy stroju, np. nie zdejmujemy marynarki. To jest generalna zasada eleganckiego mężczyzny. Ja rozumiem, że jest ciepło, że się dużo ruszamy, że bez okrycia jest wygodniej, ale są reguły i jak chcemy być eleganccy, to warto ich przestrzegać. Poza tym w marynarce wyglądamy o wiele lepiej.
2. Gdy wstajemy od stołu, i w ogóle jesteśmy w pozycji wyprostowanej, marynarka zawsze powinna być zapięta. Sylwetka jest proporcjonalna, nie widać brzucha (to szczególna uwaga do tęższych panów). Otwarte poły marynarki poszerzają i deformują sylwetkę. Przypominam, że ideałem jest męskie „V”.
3. Nie zdejmujemy krawatu ani muchy, nie luzujemy koszuli. To brzydki zwyczaj.
4. Moim zdaniem najgorzej prezentuje się mężczyzna w za długich lub opadniętych spodniach i pofałdowanych nogawkach, opuszczonych na buty! Przypominam, że szelki rozwiązują ten problem.
5. Staramy się nie upijać na własnym weselu, żeby kontrolować sytuację, w tym wizerunek swój oraz panny młodej. Jeśli już bardzo chcemy sobie popić, to proponuję na koniec, gdy zostaje grono najwierniejszych towarzyszy.
6. Na wszelki wypadek przypominam, że nie ubieramy paska i szelek jednocześnie!

Jeśli się dobrze przyłożymy do zasad wymienionych w niniejszej oraz 1 części poradnika, i dobrze dopasujemy ubranie, to nie straszne będą nam tańce oraz hulanki i nie będziemy musieli zamartwiać się, czy spodnie opadły lub wysunęła się koszula.

luigi_slub_taniec

luigi_slub_podrzucanie
Zapewniam, że bawełniana lub lniana poszetka oraz kwiatonierka nie opuściły swoich pozycji. Kwiatek na koniec wesela nieco stracił na świeżości, ale i tak wyglądał dobrze.

2 zasady w odniesieniu do panny młodej:

1. Pamiętajmy, że panna młoda powinna być najładniejszą postacią całego wydarzenia. To ona powinna przyciągać wzrok wszystkich obecnych i zbierać najwięcej komplementów. Sensem mody jest pokazywać człowieka w najpiękniejszej postaci, w szczególności kobietę. O tym nie zapominajmy!

2. Chciałbym rozprawić się z przesądem, któremu osobiście byłem poddawany przez kilka miesięcy poprzedzających ślub, ale się nie ugiąłem. Podobno ubranie pana młodego musi pasować do partnerki, mając co najmniej jeden element wspólny, np. kolor krawatu lub koszuli. To nie prawda. Jeżeli ktoś chce wyglądać jak parka dzieciaków z przedszkola, to proszę bardzo. Tam wychowawczyni nie rozróżnia, kto z kim tworzy parę, ponieważ ma wielu podopiecznych. To jest dzień państwa młodych, to oni stają na ślubnym kobiercu, więc tylko ślepy i głuchy może się nie domyślić. Najważniejsze żebyście wyróżniali się stosownym strojem i w zgodzie ze ślubną etykietą.

Mam nadzieje, że powyższe wskazówki pomogą przyszłym młodym parom lepiej przygotować się do ślubu oraz wesela. Trzymajcie nienaganny fason, ponieważ w tym dniu wszyscy patrzą, robią zdjęcia i filmują. Wasz wizerunek będzie zapamiętany na całe życie.

Pozdrawiam,

Luigi

P.S. Na wesele polecam smaczne, ale przede wszystkim eleganckie i oryginalne, wypieki od Pana Torta.

tort_slub2
Foto by Pan Tort

Więcej na:
FB: https://www.facebook.com/Pan-Tort-475629189305874/
Instagram: https://www.instagram.com/pan_tort/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s