Kurtka czy płaszcz? Porady, część 1.

W okresie jesień-zima oraz wczesną wiosną trudno obejść się bez kurtki lub płaszcza. Elegancki mężczyzna, niezależnie czy jest ubrany formalnie czy swobodnie, powinien posiadać odpowiednie nakrycie, które nie tylko chroni przed chłodem oraz wilgocią, ale będzie pasować do reszty ubioru, np. do garnituru.

Kurtka czy płaszcz? Porady, część 2.

Kurtka czy płaszcz? Porady, część 3.

W niniejszym opracowaniu przedstawiam kilka ponadczasowych kurtek oraz płaszczy, które weszły na dobre do męskiej klasyki. Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

1. Czym różni się kurtka od płaszcza?
2. Czy kurtka i płaszcz są tak samo eleganckie, tzn. czy są równe pod względem formalności i czy można nosić je zamiennie?
3. Co decyduje o wyższym lub niższym stopniu formalności?
4. Czy każda kurtka lub płaszcz pasują do garnituru?
5. Czym się kierować przy wyborze okrycia wierzchniego?

Ad 1. Różnica jest bardzo prosta i łatwa do zdefiniowania: kurtka jest zawsze krótsza od płaszcza, zwykle sięga w okolice od linii pasa do dolnej części bioder – jak marynarka lub jest minimalnie dłuższa. Płaszcz, inaczej zwany paltem, zaczyna się od momentu, gdzie kończy się kurtka i schodzi w dół aż do kostek. Oba typy okryć są rozpinane od przodu. Tak w skrócie można określić podstawowe różnice we współczesnych, eleganckich kurtkach oraz płaszczach.

plaszcz_kurtka
Tu mamy dwóch „odjechanych” facetów, żaden z nich nie trafia w mój gust, ale przyznać muszę, że ten z lewej prezentuje się o wiele lepiej. To zasługa bardzo dobrze dopasowanego płaszcza.

Ad 2. Można przyjąć, że zasady dotyczące stopniowania formalności są analogiczne jak w przypadku klasycznych butów lub garniturów. Długi, ciemny, gładki oraz prosty płaszcz zawsze będzie bardziej formalny (potocznie elegantszy) od kurtki o tych samych cechach, tj. długiej (zakrywającej całe biodra), ciemnej, gładkiej i prostej (bez dodatków stylistycznych, nadruków itp).

kurtka_plaszcz_SartorialNotes-com
Foto: http://www.sartorialnotes.com. Nie trzeba być ekspertem, żeby ocenić, iż mężczyzna z prawej strony jest lepiej ubrany, choć moim zdaniem płaszcz jest nieco za duży i go przytłacza. Palto stoi zawsze wyżej od kurtki w hierarchii formalności.

Ad 3. O formalności przede wszystkim decydują: tradycja, kolorystyka (zwykle ciemna) oraz prostota.

Ad 4. Kurtka oraz garnitur z zasady nie przepadają za sobą!

Kurtka jest ubraniem roboczym, często o pochodzeniu sportowym, myśliwskim lub wojskowym-polowym. Jest zwykle wykonana z mniej szlachetnych materiałów, jak ortalion czy bawełna. Tak więc pozycjonuje się na przeciwległym biegunie skali formalności niż garnitur. Nawet w przypadku smart casualowych stylizacji mam często wątpliwości, czy kurtka jest odpowiednim nakryciem. Jak to bywa w modzie, każdą zasadę można złamać – byle umiejętnie. Początkującym elegantom nie polecam, ale inspirować się warto. W dalszej części przedstawię kilka wyjątków, które moim zdaniem można stosować do bardzo odformalizowanych zestawów koordynowanych (marynarka i spodnie nie od kompletu).

Prince Charles Scotland visit
Trudno jest znaleźć zdjęcie księcia Karola w kurtce. Jeśli już, to zwykle przy wiejskich aktywnościach. Tu akurat założył kurtkę do bardzo odformalizowanego zestawu koordynowanego, ale moim zdaniem wygląda to mało atrakcyjnie.

Do garniturów oraz marynarek, i generalnie do strojów o podwyższonym stopniu formalności, płaszcze nadają się najlepiej (właściwie nie ma alternatywy dla płaszcza). W drugiej części znajdziecie kilka ciekawych, ponadczasowych propozycji wraz z komentarzem.

British Royals Attend Christmas Day Service At Sandringham
Foto: http://www.mercurynews.com. Tu brytyjska rodzina królewska w komplecie, zapewne podczas ważnej uroczystość. Warto się wzorować na arystokratach i dyplomatach, rzadziej na szeregowych politykach, którzy na oficjalne spotkania zawsze korzystają z płaszczy.

Ad 5. Przede wszystkim warto kierować się pragmatyzmem i zadać sobie dodatkowe pytania, np.: Jak często chodzę formalnie ubrany? Czym najczęściej jeżdżę: samochodem, komunikacją miejską czy chodzę piechotą? Czy w moim klimacie bywa bardzo zimo czy raczej zimy są łagodne? Czy lepiej czuję się w krótkich czy długich okryciach? Po pierwsze palta są mniej wygodne, ale elegantsze. Po drugie chodzi o to, żeby nie przesadzić z ilością odzieży, a pieniądze sensownie zainwestować. Dobrej jakości płaszcz to wydatek minimum 600-800 PLN, a te najciekawsze stylistycznie propozycje zwykle oscylują w granicach 1000-1500 PLN. Kurtki są nieco tańsze, ale za mniej niż 400-500 PLN ciężko kupić coś ładnego.
Panom z chudszym portfelem polecam zakup płaszcza (kurtki już nie bardzo) z second hand`u lub portalu aukcyjnego. Za 100-200 PLN można często trafić na egzemplarze w bardzo dobrym stanie. Po odświeżeniu w pralni chemicznej będą służyć jeszcze wiele lat.

plaszcz_chukka_roseborn-com
Niezależnie od wieku, preferowanego stylu (mniej lub bardziej formalny) oraz okazji, facet w płaszczu zawsze wygląda co najmniej dobrze.

To co dla mnie jest oczywiste i poza dyskusją, że każdy mężczyzna, niezależnie czy nosi się elegancko na co dzień czy tylko od święta, musi posiadać co najmniej jeden klasyczny płaszcz! Taka sama zasada obowiązuje w przypadku garnituru, butów, koszuli i kilku istotnych dodatków. Palto jest eleganckim uzupełnieniem garnituru, który ubieramy w chłodniejsze dni.

Stopniowanie formalności kurtek oraz płaszczy:

1. Kurtki tekstylne stoją najniżej w hierarchii.
2. Wyżej stoją kurtki skórzane, a jeszcze wyżej wełniane.
3. Następnie dłuższe płaszcze tekstylne.
4. Dalej dłuższe płaszcze wełniane.
5. Dodatkowo im ciemniejszy kolor oraz prostszy krój, tym bardziej formalne okrycie.
6. Im grubszy płaszcz lub więcej pod niego wkładamy, tym bardziej obniżamy stopień formalności.
7. Palta wełniane (wełnopodobne, z domieszką wełny) zawsze stoją wyżej od tekstylnych (bawełnianych, nylonowych itp.). Pośrodku umieściłbym skórzane, ale dziś w zasadzie ze świecą szukać takich, przynajmniej w eleganckich kręgach.

Rodzaje kurtek i płaszczy.

Na ilustracji pokazana jest hierarchia formalności popularnych kamizelek, kurtek oraz płaszczy, skorelowana z temperaturą otoczenia. Warto przyjrzeć się bliżej niektórym z nich.

plasze_hierarchia_formalnosci_RMRS-com
Foto: http://www.realmenrealstyle.com

W kolejnym odcinku wybiorę kilka najciekawszych pozycji, które nie tylko sprawiają, że mężczyzna wygląda lepiej, ale kryją w sobie spory kawałek historii oraz tradycji, które warto poznać, rozbudowując jesienno-zimową garderobę.

Trzymacie fason,

Luigi

Reklama

Jedna myśl w temacie “Kurtka czy płaszcz? Porady, część 1.

  1. Uważam, że zarówno elegancka kurtka, jak i płaszcz pasują mężczyźnie. Swoje serce zostawiam jednak przy płaszczu. Płaszcz sam w sobie dodaje każdemu klasy i elegancji.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s