Czym są: poszetka, butonierka, brustasza?

Dziś wyjaśniam pojęcia, które większość mężczyzn może kojarzyć, ale nie do końca rozumie ich prawidłowe znaczenie.

poszetka_brustasza_butonierka_opis

Poszetka

(z języka francuskiego pochette) znaczy chusteczka, wkładana do niewielkiej kieszonki, umieszczonej zwykle na lewej piersi marynarki lub płaszcza, tzw. brustasza. Poszetki zwykle są wykonane z naturalnych, lekko chropowatych tkanin, posiadają rolowane i ręcznie obszyte brzegi; mogą być wkładane do kieszonki na różne sposoby, np. bardziej formalnie lub finezyjnie. Kiedyś poświęcę temu męskiemu dodatkowi więcej miejsca na łamach bloga, ponieważ staje się coraz popularniejszy, nawet wśród panów, którzy nie bardzo interesują się modą.

Obszerny artykuł na temat poszetek znajdziecie tu:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o poszetkach

Brustasza

(z języka niemieckiego der Brusttasche) w dosłownym tłumaczeniu oznacza kieszeń na piersi. Jak wyżej wspomniałem, to tutaj wkładamy poszetkę. Brustasze różnią się szerokością, głębokością czy nawet kształtem, więc trzeba to brać pod uwagę przy dobieraniu i składaniu poszetki.

Butonierka

(z języka francuskiego boutonnière) oznacza niewielki otwór w klapie marynarki lub płaszcza. Dawniej butornieka pełniła praktyczną funkcję, ponieważ w przeciwległej klapie był guzik, służący do zamknięcia ich przez chłodem. Dziś butonierki to krawiecka tradycja oraz ozdoba marynarki. Do niej najczęściej wkłada się kwiatek, np. na uroczyste okazje lub wpina odznakę. Przy okazji przestrzegam, że odznak oraz ozdobnych szpilek nie wpina się w kieszonkę ani klapę marynarki, ponieważ możemy zniszczyć materiał.
Ozdobny kwiat do butonierki to, tzw. kwiatonierka. Termin ten zaczerpnąłem od Jana Adamskiego, wybitnego znawcy męskiego stylu, który prawdopodobnie sam go wymyślił. Wszelki wiązanki przypinane do klapy lub wkładane do brustaszy są w złym guście. Po pierwsze: Są duże i przytłaczają wyglądem. Po drugie: Wyglądają mało estetycznie, zwłaszcza z zabandażowanymi łodygami. Po trzecie: Są ciężkie i po pewnym czasie, np. po pierwszym tańcu, zaczynają zwisać, ciągnąc w dół klapę marynarki. Po czwarte: Pojedynczy kwiat jest uważany za najbardziej elegancki dodatek.

Mam nadzieję, że powyższe rady przypadły Wam do gustu i przy najbliższej okazji spróbujecie zastosować je w praktyce.

Trzymajcie fason,

Luigi Saladini


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s