Za oknami coraz chłodniej, więc kontynuujemy poradnik na temat jesienno-zimowych kurtek oraz płaszczy dla eleganckich mężczyzn.
Kurtka czy płaszcz? Porady, część 1.
Kurtka czy płaszcz? Porady, część 2.
Jak poprawnie nosić męską kurtkę oraz płaszcz?
Z klasycznym, eleganckim płaszczem (kurtką także), poza kilkoma wyjątkami, jest niemal identycznie jak z marynarką – obowiązują bardzo podobne zasady.
Właściwe dopasowanie męskiej marynarki
Można przyjąć, że płaszcz lub kurtka w stosunku do marynarki są:
Po pierwsze, substytutami – gdy ją zastępują, np. nakładamy płaszcz bezpośrednio na kamizelkę lub sweter.
Po drugie, komplementarne – gdy zakładamy na marynarkę jako kolejną warstwę.
1. Okrycie wierzchnie zawsze musi być dłuższe od marynarki. Spod płaszcza lub kurtki nie może wystawać marynarka, sweter, koszula lub inna część garderoby.
2. Rękaw powinien sięgać do tego samego miejsca co w marynarce. W praktyce oznacza ok. 0,5-1 cm dłuższy, biorąc poprawkę, że zakładamy go najczęściej na marynarkę, więc będzie nieco uniesiony na barkach. Mankiet koszuli powinien być widoczny.

3. Sugeruję wybierać kurtki i płaszcze z klapami rozchodzącymi się w kształt litery „V”. Jest to eleganckie oraz estetyczne, ponieważ widać krawat i koszulę, a męski tors jest dodatkowo podkreślony.

4. Pomaga w tym odkryta plisa z guzikami od frontu, np. płaszcz jednorzędowy z 3 guzikami powinniśmy zapinać na tej samej zasadzie co marynarkę – czyli na 2 górne lub środkowy. Ja polecam zapinać tylko na środkowy.
5. Jeżeli jest chłodno, to zakładamy szalik w kolorze nawiązującym do naszej garderoby, nie musi być w kolorze kurtki czy płaszcza, ale nie powinien być kontrastowy lub w barwy sportowe.
6. Do płaszcza nosimy w ręku wyłącznie torbę lub teczkę. Wszelkie plecaki lub torby na ramię są w złym guście. Wspominałem o tym, opisując eleganckiego przedstawiciela handlowego. Torba na ramie jest akceptowalna w przypadku kurtek, choć ja odradzam zupełnie. Im cieńsze i lepiej dopasowane ubranie do sylwetki, tym bardziej taki bagaż nas deformuje. Elegancki mężczyzna nosi torbę w ręku.
Poradnik eleganckiego przedstawiciela handlowego. Dla intensywnie pracujących w terenie.
7. Okrycie wierzchnie staramy się nosić zawsze zapięte. Po prostu dobrze wygląda. W przypadku tęższych panów otwarte poły płaszcza lub kurtki dodatkowo poszerzają.
8. Palto lub kurtka powinny być dopasowane. Nie aż tak dokładnie jak marynarka, ale prawie tak samo. Za duże kurtki oraz płaszcze to plaga. Wielu z nas było uczonych przez rodziców, żeby na wszelki wypadek kupić rozmiar większy – być może coś się jeszcze założy pod spód w razie chłodu. Ile razy zła pogoda dopadła nas elegancko ubranych? No właśnie, prawie nigdy! W mieście wyjście można zaplanować, są taksówki, Uber, komunikacja miejska i niezliczona ilość sklepów, barów itp. miejsc, pozwalających się schronić w razie załamania pogody. Na skrajne warunki pogodowe (tylko na takie) ostatecznie można rozważyć założenie parki lub budrysówki (ang. daffel). Generalnie nie polecam tych kurtek do zestawów bardziej formalnych, a nawet smart casualowach. To jest odzież typowo zimowa, polowa, gruba, wyposażona w kaptury. Z trudem znajduję w nich cechy pozwalające koordynować je z eleganckimi stylizacjami.

9. Kaptur, gruby puch, ortalion, dodatki typu: sznurki, ściągacze, futerka, kolorowe wstawki, są niemile widziane. Po pierwsze elegancja lubi prostotę i nie jest krzykliwa, a po drugie takie elementy deformują sylwetkę.

10. Mokasyny i płaszcz (kurtka też) nie idą w parze. Zakładając ubrania pamiętajmy, że nie powinny pochodzić z przeciwstawnych biegunów lato-zima. Chyba, że chcemy wyglądać tak:

11. O płaszcz dbamy w sposób bardzo prosty. Oprócz okresowego odświeżenia w pralni chemicznej, najlepiej czyścić go specjalną szczotką z naturalnego włosia. Jest bardzo tania i nie zostawia kleju na ubraniu. Możemy ją stosować także do marynarek oraz innych ubrań. Palto powinno wisieć na szerokim, grubym wieszaku. Jeśli nie używamy go przez dłuższy czas, to włóżmy go do pokrowca – takiego jak na garnitur. Niech wisi w pomieszczeniu suchym. Przypominam, że płaszcze są z reguły grube, wykonane z naturalnych tkanin i lubią „chwytać” wilgoć oraz zapachy z otoczenia.
12. Palta są często wyposażone w brustasze, więc warto zadbać, by znalazła się tam poszetka. Nie jest to współczesny trend lecz ugruntowana tradycja.

Do napisania serii artykułów skłoniły mnie między obserwacje poczynione na ulicach polskich miast. Tu dominują głównie kurtki, z upodobaniem zakładane do garniturów i zestawów koordynowanych, często z kapturami, mocno ocieplane oraz grube… i najczęściej w nieodpowiednim rozmiarze! Płaszczy widać zdecydowanie mniej, ale także są źle dobrane per analogia do marynarek, tzn. zbyt szerokie, niedopasowane, opadające na barkach oraz posiadające za długie rękawy. Nie wspomnę już o zamiłowaniu panów do plecaków i toreb na ramię, co dodatkowo psuje estetykę.
Oto kilka ilustracji ku przestrodze:





Jeśli ktoś z Czytelników stoi aktualnie przed wyborem, jaki płaszcz kupić, to na pierwszy zakup polecam zdecydowanie dyplomatkę, najlepiej w szarym lub granatowym kolorze, ponieważ tym płaszczem „obskoczymy” wszystkie stylizacje od smart casualu do formalnych, garniturowych.
Jeśli chodzi o wybór kurtki na co dzień, to skłaniam się ku pikowanej o kroju marynarkowym, tzn. zapinaną na guziki, z otwarta plisą oraz klapami. Do smart casualu oraz bardzo odformalizowanych zestawów koordynowanych będzie odpowiednia. Pamiętajmy, że jest to wersja robocza i nie nadaje się na formalne okazje.
Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na pikowane, cienkie kamizelki, które są bardzo popularne we Włoszech. Nie polecam ich jako eleganckiego, formalnego nakrycia, choć przyznaję, że dobrze dobrane do reszty stylizacji z marynarką lub garniturem mogą się przydać jesienią lub zimą panom, którzy noszą się elegancko i chcą dysponować większą swobodą ruchów, pracując na dworze, np. inżynier, inspektor, geodeta, szofer itp. Płaszcze, szczególnie wełniane, są zwykle cięższe, dopasowane i ograniczają swobodę. Kamizelkę traktujmy wyłącznie jako ubranie robocze i sięgajmy po egzemplarze w stonowanych, klasycznych kolorach.


Powyższy przegląd jest niepełny, ponieważ nie wszystkim pozycjom poświęciłem tyle samo uwagi. Jednak w mojej ocenie są to najbardziej charakterystyczne i uniwersalne okrycia, które elegancki mężczyzna powinien z czasem rozważyć jako uzupełnienie swojej jesienno-zimowej garderoby.
Trzymajcie fason,
Luigi
Zdjęcie tytułowe: www.gq.com
Ja raczej skłaniam się przy płaszczach, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nadają elegancji. Warto też dodać, że takie przejściowe płaszcze na jesień wyglądają bardzo uroczo.
PolubieniePolubienie
Czy w casual’u jest mejsce na kożuch tudzież skórzaną odzież wierzchnią (marynarka, bosmanka, blouson vel katana,…)?
PolubieniePolubienie
Skóra jak najbardziej, np. płaszcze i marynarki, ale jest też sporo skórzanych eleganckich kurtek. Natomiast z kożuchem trzeba uważać, żeby nie zrobić z siebie owcy – tu trzeba więcej wyczucia. Ikoną casualu jest skórzana, krótka kurtka pilotka z kożuszkiem wewnątrz i na kołnierzu.
PolubieniePolubienie
A taka pilotka: https://cockpitusa.com/products/the-general-b-3-bomber-jacket ?
PolubieniePolubienie