Który guzik zapiąć w marynarce, płaszczu oraz kamizelce?

Takie pytanie zadaje zwykle każdy, kto stał się posiadaczem pierwszej marynarki lub zwrócił uwagę, że niektórzy panowie noszą okrycia z zapiętym kompletem guzików, a inni robią to na pozór wybiórczo. Czy istnieją reguły mówiące, który guzik zapiąć lub pozostawić odpięty? Otóż tak – i warto je przyswoić, ponieważ nie odnoszą się wyłącznie do modowego bon tonu, ale w wielu przypadkach chodzi o zapewnienie sylwetce pożądanego wyglądu oraz komfortu.

ktory_guzik_zapiac_w_marynarce_hss
Foto: http://www.hespokestyle.com

Przy okazji polecam wpis o podobnej tematyce:
Właściwe dopasowanie męskiej marynarki

Marynarki jednorzędowe

Występują w wersjach z 1, 2 lub 3 guzikami.
W pierwszym przypadku sprawa jest oczywista, ponieważ mamy tylko jeden guzik do zapięcia i to robimy; w drugim zapinamy tylko górny; w trzecim zawsze środkowy, czasem górny.

zapinanie_guzikow_marynarka
Źródło: http://www.realmenrealstyle.com. Grafika w prosty sposób tłumaczy reguły odnoszące się do marynarek jednorzędowych.

Najważniejsza reguła: dolny guzik zawsze pozostaje odpięty.

W tej chwili nie będę wnikał, skąd się taki zwyczaj pojawił. Warto wiedzieć, iż współczesne marynarki są zaprojektowane i skrojone z myślą o niezapinaniu dolnego guzika. W przeciwnym wypadku okrycie źle się układa. Na ilustracjach powyżej i poniżej doskonale daje się zauważyć, że zapięty guzik (środkowy) znajduje się mniej więcej nad pępkiem – w miejscu, gdzie tułów ma wcięcie w kształcie litery „X”. Dopasowana marynarka (nie koniecznie super slim) układa się w pożądany sposób, podkreślając męską sylwetkę i pozwalając nieco rozchylić się połom w dolnej części.

8154.WB042.B0140
Zapięty guzik znajduje się na niemal tym samym poziomie niezależnie od wersji marynarki oraz ilości guzików.
zapinanie_marynarki_ile_guzikow
Poprawnie zapięte marynarki.

3 guzikowa marynarka to dziś rzadki okaz. Jak wspomniałem wyżej, zawsze zapinamy guzik środkowy, a górny w zależności od preferencji. Osobiście lubię, gdy klapy rozchodzą się na dłuższym odcinku, tworząc wyciągniętą literę „V”. Zobaczcie i zdecydujcie sami.

marynarka_3_guziki_zapinanie

zainanie_marynarki_3_guziki

Marynarki dwurzędowe – który guzik zapiąć?

Tu sytuacja wydaje się nieco bardziej skomplikowana, ale tylko pozornie. Marynarki dwurzędowe występują najczęściej w wersjach 4 lub 6 guzikami (chodzi tylko o te widoczne na zewnątrz), niezwykle rzadko z 2. Zwykle 1 lub 2 dolne są przeznaczone do zapięcia, pozostałe pełnią funkcję ozdobną. W przeciwieństwie do jednorzędowych marynarek są tak skrojone, że zapięcie wszystkich guzików nie wpływa ujemnie na wygląd. Tu również panuje zwyczaj, że 1 dolny może pozostać rozpięty.

marynarka_dwurzedowa_zapinanie_guzikow
Eleganccy mężczyźni najczęściej w taki sposób noszą dwurzędówki.

Kamizelki

Sytuacja jest trochę podobna do marynarek – z tą różnicą, że guzików jest zwykle więcej. W przypadku kamizelek jednorzędowych możemy pozostawić odpięty dolny guzik. Nie jest to bezwzględna zasada, ale dobry zwyczaj. Kamizelka zapięta na wszystkie guziki nie powinna deformować sylwetki – tu czasem warto przyjrzeć się, jak leży po zapięciu wszystkich guzików i wówczas zdecydować. W przypadku nieformalnych strojów, najczęściej po przybraniu kilku kilogramów więcej, część elegantów nie zapina 1-2 guzików u góry, co jest swego rodzaju odstępstwem od reguł, ale gdy ma się nieco doświadczenia, to ów uchybienie można zamienić w atrakcyjny element stylizacji – niektórzy użyliby terminu sprezzatura (w j. polskim to niewymuszona nonszalancja, naturalność i zachowanie dobrego gustu w ubiorze pomimo nieprzestrzegania niektórych reguł) .
W kamizelkach dwurzędowych możemy zapinać wszystkie guziki lub jeden dolny pozostawić odpięty.

jak_nosic_kamizelke
Zwięzła ściąga nt. kamizelki. Tu autor zaleca zawsze pozostawić odpięty dolny guzik.
zapinanie_kamizelki_ile_guzikow
Jeden z panów zapiął wszystkie guziki, a drugi pozostawił dolny odpięty. Moim zdaniem obie wersję prezentują się atrakcyjnie.
marynarki_jednorzedowe_dwurzedowe_kamizelki
Warto zwrócić uwagę na kamizelkę dwurzędową.

Płaszcze i kurtki

Szczerze powiedziawszy, nie spotkałem się ze sztywnymi regułami dotyczącymi zapinania guzików w płaszczach. Osobiście uważam, że najlepiej stosować się do reguł marynarkowych. Wygląda to najkorzystniej – w końcu należą do tej samej „rodziny”.
Są najczęściej wyposażone w 3, 4 lub 5 guzików. Wersje dwurzędowe mogą mieć o kilka guzików więcej w stosunku do marynarek, ciągnąc się wysoko ku górze.
Ponieważ płaszcze, oprócz funkcji ozdobnej, spełniają nade wszystko rolę ochronną, dlatego – gdy jest zimno, wieje wiatr lub zacina deszcz czy śnieg – warto pozapinać wszystkie guziki, skorzystać z szala i schować się pod parasol. Wyjątkowo nieatrakcyjnie wygląda przemoczona garderoba pod paltem, np.  kołnierz marynarki, koszuli oraz krawat.

plaszcz_jednorzedowy_ile_guzikow_zapinamy_tnf
Foto: http://www.thenordicfit.com. Tak zapinamy paszcz jednorzędowy z 2 guzikami.

Jak widać z powyższego, dwurzędowe wersje zwykle mają pozostawiamy wolny guzik na dole. Zapięcie wszystkich nie jest błędem – patrz James Bond. Analogia do marynarek jest aż nadto zauważalna.

bosmanka_zapinanie_guzikow
Dwurzędowa bosmanka z rozpiętym górnym i dolnym guzikiem prezentuje się bez zarzutu.
kurtka_wojskowa_zapinanie
Krótki płaszcz w stylu wojskowym. Taki sposób zapięcia również wygląda ciekawie.

Kurtki zapinane na guziki to dziś rzadkość, ale warto powyższe wskazówki stosować także tutaj.

kurtka_guziki_zapinanie
Lekka kurtka, stylizowana na koszulę lub marynarkę safari, zapięta tylko na jeden guzik – analogia do 3 guzikowej marynarki nasuwa się sama.

Polecam wpis na temat kurtek pilotek: Kurtka bomberka – jak nosić elegancko

Siadanie i wstawanie a zapianie marynarki

Na koniec wspomnę krótko, że w przypadku marynarek jednorzędowych, gdy siadamy, to powinniśmy (nie jest to bezwzględny nakaz) rozpiąć wszystkie guzki. Poły swobodnie rozejdą się na boki. Jest to podyktowane wygodą i wygląda dość estetycznie.
W wersji dwurzędowej co do zasady guzików nie rozpiany w ogóle. Niemniej jednak, gdy czujemy się mało komfortowo w trakcie siedzenia, np. przy posiłku, możemy rozpiąć, ale przed lub niezwłocznie po wstaniu koniecznie ją zapnijmy, ponieważ rozpięta wygląda źle. Po prostu posiada obszerne poły i możemy wyglądać jak żaglowiec – szczególnie tyczy się tęgich panów!
Per analogia postępujemy z płaszczami.
Kamizelki, jakie by nie były, zawsze pozostają zapięte.

marynarka_płaszcz_kamizelka_siadanie_zapinanie_guzikow_rowbenlantion-com
Dwurzędowa marynarka po lewej jest zapięta. Po prawej siedzi pan w dwurzędowej kamizelce, która jest zapięta na wszystkie guziki (ostatni dolny może pozostać otwarty) oraz całkowicie rozpiętej jednorzędowej marynarce. Po środku mężczyzna w jednorzędowej, zapiętej kamizelce (prawdopodobnie tylko 2 dolne guziki pozostają odpięte) oraz jednorzędowej, rozpiętej marynarce. Wszyscy robią to prawidłowo.
marynarka_siadanie_rozpinanie_guzikow
Wersja zapięta i rozpięta w trakcie siedzenia – obie są poprawne.

Mam nadzieję, że te kilka prostych wskazówek rozwiązuje dylematy wielu panów, szczególnie tych zaczynających przygodę z elegancją.

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

Jedna myśl w temacie “Który guzik zapiąć w marynarce, płaszczu oraz kamizelce?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s