Sportowa elegancja

Termin „sportowa elegancja” jest stosunkowo popularny. Odwołują się do niego niemal wszyscy – począwszy od „renomowanych” stylistów, najczęściej edukujących z telewizora oraz kolorowych magazynów, autentycznych znawców tematu, a skończywszy na masowych konsumentach mody, wliczając w to entuzjastów streetwear`u. Dla tych ostatnich sportowo-elegancki styl to z reguły połączenie dresów, boiskowych adidasów i podartych jeansów z czymś klasycznym, np. płaszczem lub marynarką. Oczywiście jest to nadużycie daleko wykraczające poza granice dobrego smaku, a nawet rozsądku, które zwykle okazuje się ze szkodą dla klienta, poszukującego wartościowych inspiracji.

sportowo-elegancki_styl_vistula_prosto
Foto: Vistula i Prosto. Modowy „mezalians” to znak naszych czasów.

Foto: Ralph Lauren. Coś dla miłośników sportowej nieelegancji z zasobniejszym portfelem.

Polecam przy okazji wpis: Jak wydać krocie, żeby ubrać się… modnie?

preppy-styl

Dla odmiany – elegancko i na luzie.

Ilu z Was zastawiało się, co naprawdę oznacza pojęcie „sportowa elegancja”? Czytelnikom mojego oraz podobnych blogów słowo „elegancja” powinno się kojarzyć z czymś ładnym, harmonijnym, tradycyjnym, drogim, zadbanym, stosownym do okazji, szykownym, wyszukanym, prostym i skromnym.

3 zasady elegancji

Elegancja

Moda

Wyobrażenie sportowej odzieży nikomu nie powinno sprawić najmniejszego kłopotu. Gdy jednak połączymy dwa słowa w jeden termin, to sprawa przestaje być tak oczywista. Czy rozumieć to jako smart casual czy zwykły casual, a może nie podpada pod żaden dress code? Przekonajmy się, jak wyglądało to dawniej i jak powinno przedstawiać się dziś.

sportowa_elegancja_marynarki
Elegancki, swobodny styl w wersji casualowej i smart casualowej.

Sportowa elegancja może być rozumiana na dwa sposoby:

1. Jako elegancki ubiór sportowy.

Dziś mało kto o tym pamięta, ale wciąż istnieją elitarne konkurencje sportowe, w których obowiązuje dress code lub niepisana moda, odwołujące się do tradycji, m.in.: polo, golf, jeździectwo, tenis, żeglarstwo, a nawet rugby, krykiet czy myślistwo. To właśnie te dziedziny, z reguły w wydaniu anglosaskim, we wczesnej fazie ekskluzywne i drogie, wykształciły i spopularyzowały (najczęściej za pośrednictwem popkultury) szereg elementów męskiej garderoby. Są to m.in.:

Koszulka polo – literatura tematu jej pochodzenie przypisuje francuskiemu tenisiście Rene Lacoste, choć, jak nazwa wskazuje, gra w polo również przyczyniła się do jej popularyzacji.

koszulka_polo_hurd
Ilustracja: Luis Hurd, I połowa XX wieku.
koszulka_polo_lacoste_casual
Współczesna stylizacja casualowa z koszulką polo Lacoste.
rene-lacoste
Jegomość z prawej to Rene Lacoste… krokodyl na piersi wiele tłumaczy.

Koszula button-down – wersja z kołnierzykiem przypinanym na guziki została wymyślona przez Brooks Borthers dla zawodników polo.

 

W lewym dolnym rogu oryginalny egzemplarz Brooks Brothers z 1896 roku.

Płaszcz polo – aktualnie niezwykle rzadko spotykany w pierwotnej wersji, tj. bez guzików i tylko z pasem, przynajmniej w męskim wydaniu, stosowany dawniej w wielu dyscyplinach jako okrycie przed lub po wysiłku.

Przeglądając archiwalne fotografie często można się natknąć na zawodników odzianych w dwurzędowe palta przypominające typ Ulster. Stwierdzam także, że wielu producentów właśnie ten rodzaj często nazywa polo. Chyba błędnie. Moim zdaniem wersja bez guzików i tylko z pasem powinna być określana tym terminem. Podobne zdanie prezentuje Jan Adamski, którego artykuł na temat płaszczy na okres jesień-zima polecam poniżej.

https://janadamski.eu/2019/12/czas-na-plaszcze/

Zachęcam także do lektury obszernych wpisów na pokrewne tematy:

https://luigisaladini.fashion.blog/category/porady/kurtki-i-plaszcze/

Sweter tenisowy – najczęściej widywani i fotografowani byli zawodnicy tenisa ziemnego, stąd zapewne nazwa. Noszony chętnie także przez reprezentantów innych dziedzin, np. krykieta i golfa.

sweter_tenisowy_elegancja
Współczesna wersja swetra tenisowego nie różni się w zasadzie niczym od pierwowzoru.
sweter_tenisowy
Tak wyglądała dawniej elegancja na korcie.

Kurtka Harrington – to potoczna nazwa kurtki, która sławę zdobyła głównie dzięki gwiazdom estrady lat 50-60. XX wieku, ale wcześniej już była stosunkowo popularna jako ubiór golfowy i nie tylko.

Na archiwalnych ilustracjach widzimy pierwsze egzemplarze przypominające późniejszy model zwany Harrington. Jest podobna do tzw. pilotki, a w zasadzie należy do rodziny szeroko rozumianych bomberek.

harrington-kurtka
Tak prezentuje się typowy Harrington: kołnierz w stójce zapinany na dwa guziki, rękawy typu raglan, kieszenie z patkami na guziki, długość do pasa i nieco obszerny, wygodny fason.

Buty żeglarskie – czasem zwane mylnie mokasynami; jak sama nazwa wskazuje wywodzą się z żeglarstwa.

shorty_mokasyny_zeglaskie_preppy

Adidasy – szczególnie białe, proste i minimalistyczne popularność zawdzięczają przede wszystkim grze w tenisa.

Całe białe lub z białą podeszwą to klasyka sportowej elegancji.

Podobnie jak wyżej, tyle że we współczesnym wydaniu casual i smart casual.

Szorty – chętnie wykorzystywane w tenisie, żeglarstwie, safari; pierwsze egzemplarze były po prostu krótką wersją tradycyjnych, długich spodni z kantem; znane również jako bermudy. Co prawda są prawzorem dla wszystkich współczesnych krótkich spodenek, ale już nie każde krótkie spodenki są eleganckie.

Szorty w wersji retro.

Tu współczesna wersja „cywilna” i sportowa. Porównując do archiwalnych przykładów, widać, że praktycznie się nie zmieniły.

Bluza rugby – charakterystyczna, zwykle w poziome pasy, nieco szersza i wygodna – polecam do casualu.

bluza_rugby_historia
Wersja klasyczna powyżej i współczesna na dolnej ilustracji.
bluza_rugby
Najbardziej tradycyjna wersja posiada poziome, kontrastowe pasy oraz biały kołnierzyk polo.

Czapka z daszkiem – zwana często bejsbolówką. Dziś nie tylko używana jako strój sportowy i casualowy, ale równie często jako element wyposażenia służbowego, np. w policji.

Sportowa marynarka – ma pochodzenie wiejskie (ziemiańskie), myśliwskie i rekreacyjne, była także używana w sporcie najczęściej na zasadzie bluzy dresowej, zanim popularne stały się swetry.

Tak wyglądało to dawniej.

sportowa_elegancja_marynarki_2
Tak sportowe marynarki prezentują się dziś. Bez większych zmian.

Blazer – zazwyczaj nazywany marynarką klubową, ponieważ w pierwotnej wersji był i nadal jest oznaką przynależności do elitarnych stowarzyszeń sportowych, i nie tylko, najczęściej żeglarskich, wioślarskich, golfowych, polo lub tenisowych. Słowo „blaze” w j. ang. oznacza lśnić, błyszczeć. Marynarka zwraca uwagę, ma się wyróżniać. W dużym uproszczeniu (kiedyś napiszę o tym więcej) jest to wersja o sportowym fasonie i przykuwająca uwagę ozdobnikami, np. złote lub srebrne guziki, herb/ logo klubu na piersi, pionowe, kolorowe pasy lub intensywny kolor tkaniny, np. zielony, bordowy. Oczywiście blazer w wersji „cywilnej” jest z reguły bardziej stonowany.

sportowa_elegancja_blazer_2
Ilustracja: Fell Sharp, prawdopodobnie 1934 rok. U góry po lewej blazer w wersji stricte klubowej z logo na kieszonce, po prawej zestaw koordynowany z marynarką, którą w tym zestawieniu nazwalibyśmy blazerem.
sportowa_elegancja_blazer
Z prawej marynarka klubowa (blazer analogicznie jak wyżej), po lewej panowie w marynarkach sportowych, których raczej nie nazwalibyśmy blazerami dawniej ani dziś.
blazer_ksiaze_karol
Foto: http://www.gentlemansgazette.com. Dziś najbardziej znanym blazerem jest granatowa marynarka ze złotymi guzikami, zwana także klubową, ponieważ często była i jest wykorzystywana jako oznaka przynależności do klubów i stowarzyszeń.

Blazery we współczesnych wydaniach.

Przy okazji polecam gorąco najlepszy artykuł, jaki znalazłem na ten temat, którego autorem jest nieoceniony Jan Adamski:

https://janadamski.eu/2016/07/blezer/

2. Jako elegancki ubiór codzienny z elementami sportowymi.

Czy każdy sportowy ciuch można łączyć z eleganckim? Streetwear`​owcy powiedzą – tak. Niestety proste recepty są dla naiwnych. Elegancja nie jest trudna, ale wymaga nieco wysiłku jak wszystko co piękne i wartościowe. Styl sportowo-elegancki czerpie z tradycyjnego dress code`u oraz wspomnianych dyscyplin. Znany jest także jako styl preppy lub Ligi Bluszczowej.

preppy-styl-moda
Styl preppy w wersji tradycyjnej, mniej współczesnej, kolekcja jesień-zima, ale będący znakomitą bazą do współczesnych stylizacji nieformalnych.

Jak już wspomniałem, kultura masowa, czyli popularne media oraz znane osoby – najczęściej aktorzy, sportowcy i politycy, spopularyzowali wybrane stroje, wprowadzając je na stałe do klasycznego casualu, smart casualu, a nawet business casualu. Bardziej formalne dress code`y są konserwatywne i nie akceptują odzieży sportowej.

Paul_Newman_sweter_trampki
Paul Newman, gwiazda kina od II połowy lat 50. XX wieku. Na zdjęciu ubrany sportowo, bardzo nieformalnie, a jednak wszystko wygląda schludnie i jest dopasowane. Szczególnie zwracam uwagę na długość spodni.

Podsumowując – kto pragnie być autentycznie elegancki a jednocześnie na ludzie, ubierać się casaulowo, korzystać z odzieży sportowej, to powinien jak najczęściej sięgać po wyżej wymienione ubrania, które dziś są bardzo popularne i niedrogie. Istotna trudność polega wyłącznie na poprawnych i gustownych zestawieniach.

Zachęcam do inspiracji nieformalną elegancją w najlepszym wydaniu:

harrington-smart_casual

basebolowka_kurtka
Nawet kurtka, zwana potocznie baseballówką, może prezentować się elegancko.

bomber_kurtka_mokasynybomber-jacketbomberka_kurtkaharrington_bomber_kurtka_zamszowaharrington_kurtka_granatowa

preppy_akcesoria
Akcesoria typowe dla sportowej elegancji z wydaniu letnim i marynistycznym.

sportowa_elegancja_preppy

Jak widać, w propozycjach pojawiło się wiele krótkich kurtek typu bomber/ pilotka. Jest to ukłon w stronę tych Czytelników, którzy nie zawsze chcą sięgać po marynarki, ale również nie chcieliby nosić dresowych bluz lub puchowych kurtek, które stały się zmorą ostatnich lat.

sportowa_elegancja_podlinski-net
Źródło: http://www.podlinski.net. „Trójkolorowy sportowy zestaw dla każdego. Sportowa elegancja!” – to cytat z wymienionego bloga. Czy ktoś potrafi wskazać, gdzie się podziała elegancja… choćby jedną rzecz? Z góry uprzedzam, że pomięta koszula wypuszczona na dresy się nie liczy.

Ku przestrodze polecam dwa wpisy. Wnioski wyciągnijcie sami, Drodzy Czytelnicy.

Moda na kurtki puchowe

https://www.podlinski.net/black-red-white/

Jeśli macie swoje propozycje eleganckich strojów, wywodzących się ze sportu a przeze mnie pominięte, to zachęcam do pozostawienia szerszego opisu w komentarzu.
Jestem ciekawy Waszych opinii, na ile temat jest interesujący i pomocny przy kompletowaniu codziennego stroju?

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

11 myśli w temacie “Sportowa elegancja

 1. styl preppy to jest to. Z mojego doświadczenia wiem, że kobiety lubią jak mężczyzna ubiera się elegancko ale przy tym na luzie. Niestety część z podanych ubrań jest profanowana przez streetwearowców jak np. czapka z daszkiem czy adidasy. Streetwear to modowi hippisi naszych czasów, a lata 70 to okres kiczu w modzie męskiej z wyjątkiem szerokich klap marynarek i dużych kołnierzyków.

  Polubienie

 2. Dziękuję za pozytywny komentarz. Pański blog jest jednym z najlepszych. Chciałbym mieć smoking i mam pytanie o fason; Jaki będzie dla mnie najlepszy zważając na moją posturę
  – jednorzędowy szalowy
  – jednorzędowy z klapą frakową
  – dwurzędowy z klapą frakową
  – dwurzędowy szalowy
  I jeszcze kolor czarny, ciemnogranatowy czy może nawet ecru? Jaki jest dla mnie najlepszy? A w przypadku dwurzędówki jaki układ guzików 6×2 6×1 4×1 4×2 czy 2×1 albo nawet 8×3. Klapy szalowe czy frakowe w przypadku szczupłej sylwetki?
  Byłbym bardzo wdzięczny.

  Polubienie

  1. Panie Janie, ponieważ Pana nie widziałem, a wiem tylko z komentarzy, że jest niższego wzrostu i szczupłej sylwetce, więc poleciłbym w pierwszej kolejności wersję jednorzędową z klapą frakową. Na pewno będzie bardzo dobrym wyborem. Oczywiście nie wykluczam bezwzględnie innych, ale musiałbym zobaczyć na żywo. Polecam czarny lub ciemnogranatowy z czarnymi wyłogami, tzw. midnight blue. Ecru bym odpuścił, jeśli Pan nie uczestniczy w oficjalnych wydarzeniach wieczorno-nocnych w ciepłych krajach.
   Jeśli decydowałby się Pan na II rzędową wersję, to zostałbym przy 4 i 6 guzikowych. Osobiście wybrałbym 6:2.

   Polubienie

 3. Uwielbiam mężczyzn w wydaniu sportowej elegancji, ale często widzę osoby, które nieumiejętnie dobierają dodatki. Nie mówię, że każdy od początku musi strzelać w 10 ze swoją stylizacją, ale zawsze „to coś”, co przyciąga wzrok powinno być 🙂

  Polubienie

  1. W mojej ocenie nieformalne stylizacje są najtrudniejsze. Właśnie dobór dodatków potrafi zepsuć całość. W przypadku sportowych stylizacji najczęściej panowie nieumiejętnie wybierają obuwie oraz okrycia wierzchnie. Zauważyłem, że istnieje nieodparta pokusa wyróżnienie się czymś ekstra lub pójścia na skróty w przekonaniu, że „jakoś to będzie” wyglądać.

   Polubienie

 4. Dziękuję za wartościową poradę. Jednakże w przypadku klap frakowych musiałbym uważać z ich szerokością. A jaka jest pańska opinia na temat koszul z krótkim rękawem?

  Polubienie

 5. Dziękuję za jak zwykle rzeczowe odpowiedzi. Zachęcam do noszenia kapeluszy jeśli pogoda na to pozwala. W pańskim przypadku najlepszym wyborem byłaby fedora z szerokim rondem. Odradzam wąskie ronda w przypadku porządnej postury. Najlepiej dobierać rondo pod szerokość klap i krawata

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s