Moda

Ilu z Was zastanawiało się nad znaczeniem tego terminu? Myślę, że niewielu. W kółko słychać, że coś jest modne, a coś już przestało, albo – że moda się zmienia, nasila, słabnie lub powraca. Dziś chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat.
Jakiś czas temu natknąłem się na ciekawe artykuły związane z modą, tradycją, elegancją oraz generalnie savior vivre. „Zaparkowałem” je na potem; jakiś czas upłynął i pomyślałem, że warto do nich wrócić. Uważam, że właściwe rozumienie podstawowych pojęć pomaga dokonywać lepszych wyborów, jednocześnie omijać szerokim łukiem to co dziadowskie, brzydkie, pozbawione gustu i krótkotrwale popularne.

Czytaj także: Co oznacza klasyczna moda męska?

Definicja mody

Słowo modus z łaciny tłumaczymy jako: sposób, metodę, miarę, rozmiar lub ograniczenie. To najkrócej rzecz ujmując – popularne zjawisko na skali czasu; pewien powtarzalny schemat, w jaki ów proces przebiega. Może mieć różną intensywność, od szybkiego wzrostu aż do całkowitego zaniku włącznie. W branży odzieżowej jest podobnie, co sezon mamy nowe trendy. Na szczęście klasyczna moda męska (damska pewnie też) nie przemija, a zmiany są niewielkie i następują na przestrzeni wielu lat, a raczej dekad.

Według Wikipedii moda spełnia kilka celów. Ja podzieliłem je na dwie ogólne grupy:

Cele praktyczne − głównie ochrona przed zimnem, gorącem, wodą, skaleczeniami, tarciem, uderzeniami itp.).

Cele estetyczne – to co trzeba zakrywa, co można odsłania, nie prowokuje; podkreśla zalety ciała i maskuje mankamenty, jednocześnie zdobi i godnie prezentuje, w tym podkreśla pozycję społeczną; może manifestować poglądy.

Moda to proces, w trakcie którego upodabniamy się do otoczenia w celu zdobycia akceptacji. Nie zalecam robić tego bezkrytycznie, ponieważ takie naśladownictwo to owczy pęd. Dziś widuję wiele „modnych” osób w podartych jeansach, „eleganckich” dresach oraz niedopasowanych ubraniach, które ostentacyjnie paradują po centrach miast. Uważam za paradoks dziejowy fakt, że człowiek z kręgu cywilizacji łacińskiej, który skolonizował świat i narzucił innym zwyczaje, dziś świadomie szpeci swoje ciało i jest tego dumny.

Chciałbym przypomnieć klasyczne spojrzenie na modę, które jest logiczne, ponadczasowe i nastawione na dobrze pojętą estetykę:

Fragment ze „Słownika mody” wydawanego m.in. w latach 60 XX wieku, autorstwa Elżbiety i Andrzeja Banchów: „Sensem głównym mody jest od jej początku najładniejsze pokazanie człowieka, zwłaszcza kobiety. Stwarzanie coraz nowych form zdobienia ciała, a zarazem koniecznych nawrotów pewnych kształtów, jakby pięknych wiecznie, stanowi też zadanie godne trudu. Nie trzeba więc krzywdzić mody. Jeżeli każe ona naśladować swoje formy życia, to znaczy, że wskazuje za każdym razem nowy ideał. Przecież każda moda ma swoje powody. Może więc dlatego właśnie, że obejmuje swym zasięgiem sprawy najróżniejsze i pokazuje nieomylnie, co w danym czasie najbardziej się ludziom podobało, warto się męczyć nad odpowiedzią: dlaczego? W każdym razie zmienność i rozmaitość mody dobrze świadczą o życiu i kulturze społeczeństwa”.

Ponieważ moda jest zmienna, różnorodna i podatna na wpływy, my – miłośnicy klasyki – starajmy się sięgać po sprawdzone wzory i kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zakładając ubranie warto sobie za każdym razem zadać pytanie: czy to co wkładam na siebie jest stosowne do okazji i pory roku, oraz czy nie oszpeca mnie? Przecież chodzi o to, żeby najładniej pokazywać człowieka, czyli siebie.

Trzymacie fason,

Luigi

Źródła:
https://pl.wikipedia.org
http://www.savoir-vivre.com.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s