Filip Chajzer – miłośnik sportowej elegancji

W naszym kraju dzieci osób znanych i wpływowych często dziedziczą pozycje społeczne i zawodowe rodziców. Ma to również miejsce w przypadku Filipa Chajzera, który oprócz telewizyjnej (i nie tylko) konferansjerki przejął po ojcu zamiłowanie do modowej klasyki, choć w nieco uwspółcześnionej wersji. Popularność młodego Chajzera od kilka lat szybko rośnie z uwagi występy w wielu ogólnopolskich programach telewizyjnych, konkursach, festiwalach, reklamach oraz tzw. kampaniach społecznych, a nawet politycznych.

Na wstępie wspomnę, że kilka lat temu Filip Chajzer przeszedł gruntowna przemianę wizerunkową, która, moim zdaniem, wyszła mu bardzo na korzyść. Nie tylko zaczął lepiej dobierać garderobę, ale przede wszystkim sporo schudł i chyba zamienił okulary na szkła kontaktowe.

chajzer3_pomponik-pl
Foto: http://www.pomponik.pl. Po prawej Filip Chajzer. W czasach, gdy był kilka kilogramów tęższy, zdecydowanie gorzej dobierał ubrania, np. do zbyt długich jeansów oraz sportowych butów zakładał ciemną, gładką, formalną marynarkę. W tamtym okresie nie wiedział jeszcze o poszetkach. Okularów nie nosi się w brustaszy, przynajmniej nie w tak ostentacyjny sposób. Po lewej ojciec, Zygmunt. Oprócz za długich jeansów oraz niegustownych butów z kwadratowymi czubkami, założył podkoszulkę pod koszulę z rozpiętym kołnierzykiem i to w sposób dość widoczny, co jest oczywiście błędem.

Zamierzam się przyjrzeć, na ile wizerunek młodego showmana jest w zgodzie z modową klasyką, co robi dobrze i czy zdarzają mu się wpadki stylistyczne. Swoją ocenę oparłem o fotografie z lat 2016 i 2017, czyli bardzo aktualne.

Zwracam uwagę przede wszystkim na:

1. Dopasowanie ubrania.
2. Wybór garderoby do okazji.
3. Jakość i sposób prezentowania dodatków, np. krawat, mucha, poszetka, pasek itp.

 

Marynarka, koszula z kołnierzykiem (najchętniej button-down), spodnie chino oraz adidasy to chyba ulubione zestawienia Filipa Chajzera. Takich zdjęć można odnaleźć bardzo wiele w internecie. Ogólna koncepcja jest bardzo poprawna, ale diabeł tkwi w szczegółach. Po lewej: Marynarka wydaje się za ciasna, szczególnie w klatce, co widać po charakterystycznym prężeniu. Brak poszetki nie jest błędem, ale byłaby mile widziana. Spodnie są za długie, co widać po zmarszczonych nogawkach. Buty zupełnie nie pasują do stylizacji, są zbyt sportowe i z krzykliwym logo. Po prawej: Górna część garderoby jest w najlepszym porządku – dopasowana marynarka, odpowiednia długość rękawów oraz poszetka w brustaszy. Niestety nogawki są za długie, buty mniej kolorowe ale ciągle zbyt sportowe, głównie z uwagi na krzykliwego logo.

chajzer_1
Uważam, że to jest bardzo udana, casualowa stylizacja. Rozmiary oraz długość poszczególnych elementów garderoby są prawidłowe. Pasek oraz spodnie w takim samym lub bardzo zbliżonym kolorze.
chajzer_tvn-pl
Foto: http://www.tvn.pl. Od lewej: Filip oraz Zygmunt Chajzerowie wraz z Hubertem Urbańskim. Wszyscy elegancko ubrani, ale tylko u pierwszego widać poważny błąd, tj. zbyt krótką kamizelkę. Powinna zakrywać linię pasa w taki sposób, żeby nie było go w ogóle widać, ewentualnie, żeby minimalnie wystawała końcówka krawatu spomiędzy rozchylonych połów. Teoria podpowiada, że z kamizelką nie powinno się nosić paska lecz szelki, lub po prostu dopasowane spodnie. Dziś niewielu zwraca na to uwagę. Także mankiet koszuli mógłby delikatnie wysunąć się spod rękawa marynarki. Tu coś nie „zagrało”: albo spodnie mają za niski stan, być może za bardzo opadły, albo kamizelka jest zbyt krótka. Ogólnie stylizacja jest bardzo ciekawa: zestaw koordynowany, utrzymany w odcieniach niebieskiego i białego – na lato, na dzień świetny wybór.
chajzery
Stali czytelnicy blogu pewnie od razu zauważą, że spodnie oraz buty obu panów zwracają uwagę: nogawki są za długie, opadły i się pofałdowały. Buty z wydłużonymi czubkami przyciągają uwagę, dlatego trzeba dbać o szczegóły. Obuwie na oficjalną okazję powinno być bardziej formalne, np. oxfordy (wiedenki), szczególnie, że jeden z panów został wyróżniony. Brak poszetek, najlepiej białych. Pan Filip źle wiąże krawaty, to widać po nieco poluzowanych węzłach o dziwnym kształcie. Mam także wątpliwości, czy rękawy marynarki nie są za długie.
chajzer_2016_jastrzabpost-pl
Foto: http://www.jastrzabpost.pl. Tu w zasadzie nie byłoby do czego się przyczepić, gdyby nie źle zawiązany krawat, którego węzeł zwraca uwagę dziwnym kształtem oraz jest zbyt słabo zaciśnięty, co powoduje, że krawat opuszcza się pod własnym ciężarem, odsłaniając guzik przy kołnierzyku koszuli. Przypominam, że krawat powinein być porządnie zawiązany i nie opadać, albo należy go w ogóle zdjąć i rozpiąć 2-3 guziki koszuli.

 

Przyznam, że do napisania artykuł skłonił mnie występ Filipa Chajzera na festiwalu „Top of the Top Sopot 2017”. Moją uwagę zwróciło połączenie smokingowej marynarki z kamizelką w czerwoną kratę.
Po kolei komentuję zdjęcia, od lewej z góry zaczynając:
1. Zestawienie kurtki skórzanej, kamizelki oraz krawatu wygląda ciekawie i uważam je za dobre. Prezenter dużo biegał po scenie i wokół niej, więc taki mocno odformalizowany zestaw pasował do sytuacji. Zwracam uwagę na jeansy, które opadły na buty i wyglądało to źle.
2. Druga stylizacja także prezentuje się nieźle, choć osobiście założyłbym bardziej nieformalną marynarkę, np. z nakładanymi kieszeniami. Nadal minus za spodnie.
3. Trzecia kreacja to cios w dobry smak oraz zasady klasycznej mody męskiej. Przypuszczam, że niezorientowanej gawiedzi, która na co dzień z pasją ogląda i komentuje wygląd gwiazd, spodobała się nieszablonowa elegancja prowadzącego:
a. Czarna marynarka z klapami pokrytymi satyną to góra od smokingu. Nie może być założona z niczym innym jak kompletny smoking, który zresztą jest obwarowany zasadami. Działa to na identycznej zasadzie, jak kompletowanie munduru – przecież nie ubiera się marynarki mundurowej do jeansów, nieprawdaż? Chyba, że robimy kabaret.
b. Wąski, czarny krawat nie pasuje do smokingu. W ogóle krawat nie jest przeznaczony do smokingu. Do smokingu zakłada się wyłącznie czarną muchę.
c. Kamizelka pasuje do smoking, ale tylko czarna. Czyżby czerwona krata w szkockim stylu była prowokacją artystyczną stylisty?
d. Poszetka i kamizelka w tym samym wzorze (pewnie także z tego samego materiału) to prostackie zestawienie. Podstawy klasyki powinien pamiętać nawet pijany stylista.
e. Coś wisi przy brustaszy. Jakaś odznaka?
f. Wciąż za długie jeansy (to te samo, co na pozostałych zdjęciach).

Dobrym podsumowaniem ostatniego zestawu scenicznego Filipa Chajzera będzie mój ulubiony cytat z Karola Lagerfelda, wybitnego teoretyka i praktyka modowego kiczu, że „Od bycia trendy do tandety, jest tylko jeden krok”.

Zalety:

Zmiana wizerunku jest bardzo na plus, wyszczuplał i zaczął się dużo lepiej ubierać. Na jego przykładzie obserwujemy, że można się zmienić z „galaretowatego misia” w okularach oraz za dużych ubraniach w przystojnego i dobrze ubranego faceta.
Widać, że młody Chajzer coś wie o klasycznym, męskim stylu, stara się eksperymentować z ubiorem, łączy odzież elegancką z mniej formalną, np. z adidasami i chinosami.

Wady:

Prawie na każdym zdjęciu dają się zauważyć za długie spodnie. Pan Filip ma jeszcze problem z wyborem odpowiednich dodatków, np. zdarza mu się wystąpić w za krótkiej lub źle dobranej kamizelce lub bez poszetki.

Podsumowanie:

Wydaje mi się, że Filip Chajzer jest ciągle na etapie poszukiwania własnego stylu. Czerpie ze sprawdzonej klasyki, ale ma także celebryckie ciągoty do wyróżnienia się, np. tandetnym, festiwalowym strojem. Życzę mu, żeby za kilka lat jego styl stał się dojrzalszy, bardziej przemyślany i mniej podatny na obciachowe wtrącenia. Póki co jego sposób ubierania oceniam na 4 z minusem.

Co Wy sądzicie o jego stylizacjach? Zachęcam do komentowania pod postem.

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

Jedna myśl w temacie “Filip Chajzer – miłośnik sportowej elegancji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s