Koszula na zewnątrz spodni: brzydki zwyczaj, który staje się normą

Z zamiarem napisania artykułu nosiłem się od dłuższego czasu, jednak decydująca okazała się wizyta w kościele. W niedzielę, w trackie mszy świętej w jednym z warszawskich kościołów poruszył mnie i zasmucił zarazem powszechny widok mężczyzn z koszulami wyłożonymi na spodnie. Większość panów, łącznie z młodzieżą i dziećmi, wyglądała jakby nie dokończyli się ubrać i wybiegli w pośpiechu z domów. O ile tych ostatnich można zrozumieć, ponieważ mniej więcej do 8 roku życia człowiek uczy się podstaw kultury, np. wypowiadanie pozdrowień, zapinanie rozporka, wiązanie sznurówek oraz wkładanie koszuli w spodnie, to tych pierwszych trudno usprawiedliwiać. Czy koszula na zewnątrz spodni stała się normą i jakie są tego przyczyny? Mam w tej kwestii kilka przemyśleń. Jestem ciekawy, na ile się ze mną zgadzacie?

Polecam swój wcześniejszy artykuł, jak prawidłowo nosić koszulę w spodniach oraz na zewnątrz: Koszula męska – jak nosić: na zewnątrz czy do wewnątrz spodni?

koszula_na_zewnatrz_maksrutkowski_blogspot-com
Foto: http://www.maksrutkowski.blogspot.com. Niechlujny widok nikogo już nie dziwi. Koszula na zewnątrz spodni stała się normą.

Kościół to coś więcej niż wizyta u znajomych lub wyjście na dyskotekę, a jednak wierni kompletnie lekceważą dress code. Pomijam panów w t-shirtach oraz krótkich spodenkach, ponieważ wyglądali jakby przybyli prosto z działki. Myślę, że oni nawet nie mieli zamiaru elegancko wyglądać. Była jednak grupa siląca się na casual, a może coś więcej. Jednak z koszulą wypuszczoną na spodnie trudno osiągnąć zadowalający efekt. Pozostaje jeszcze kwestia, czy casual, nawet poprawnie przygotowany, jest stosowny? Może wierni kościoła katolickiego, poza wiarą i uczynkami, powinni się ciut przyłożyć i okazać strojem szacunek Bogu, kapłanom, ale także samym sobie – w końcu dzień święty wypada uczcić elegantszym ubiorem od codziennego, tzn. casualu.

koszula_na spodnie_smart_casual_sky2p-com
Foto: http://www.podlinski.net. Podejrzewam, że w zamyśle autora jest to smart casual… no, może taki ciut nowocześniejszy i bardziej „modny”.
koszula_na_spodnie_bolf-eu
Foto: http://www.bolf.eu. Myślę, że zamysł jest podobny jak wyżej, tyle że z dyskretnym wątkiem malarskim na spodniach.

Najbardziej zastanawia mnie źródło braków w kulturze. Czy ludzie czynią tak świadomie, czy bezmyślnie podążają za trendem – czerpiąc złe wzorce z otoczenia, gubią się w regułach dotyczących ubioru, tzw. dress code. To samo zjawisko „koszuli na spodnie” daje się zauważyć na masową skalę na ulicach, choć nieco mniej „kuje w oczy”, ponieważ ulica przyzwyczaiła nas do iście ordynarnego wyglądu i raczej uwagę zwracamy na skrajnych dziwaków lub nienagannych elegantów.

Wszystko przed nami - spotkanie z aktorami
Foto: http://www.plotek.pl. Pomijając wyciągniętą koszulę, chciałbym zwrócić uwagę, że marynarka w takich sytuacjach pomaga ukryć nieświeży wygląd.

Sprawdziłem, że „koszula na zewnątrz spodni” to jedna z popularniejszych fraz wpisywanych do wyszukiwarek internetowych. Potwierdzają to statystyki mojego bloga. Czyli ludzie się interesują, szukają wskazówek. Artykuł pod tytułem „Koszula męska – jak nosić: na zewnątrz czy do wewnątrz spodni?” jest najczęściej czytanym poradnikiem. Przez 1.5 roku przeczytało go ponad 5000 osób. Zastanawiam się, czy zainteresowanie wynika z tęsknoty do elegancji, czy raczej z pogoni za postępowymi inspiracjami?
Już sam fakt poszukiwania wskazówek na tak podstawową czynność, świadczy że coś jest nie tak w sferze wychowania – czyli kulturze osobistej. Gdy byłem mały, a potem nieco starszy – jeszcze w czasach podstawówki oraz liceum – chodzenie z koszulą wypuszczoną na zewnątrz było uważane za nieeleganckie. Przyjście na egzamin lub rozpoczęcie roku szkolnego tak ubranym świadczyło o złym wychowaniu. Pomijam uwagi nauczycieli, ale nawet dzieci wzajemnie się wyśmiewały, np. wołając: „wyszła ci gazeta ze spodni!”.

koszele_na zewnątrz_dzieci
Rodzice nie przypilnowali, nauczyciele nie zwrócili uwagi. Rośnie kolejne pokolenie wyznawców „wolnych koszul”.
koszula_na_spodnie_marynarka
Przepraszam za jakość zdjęcia. Jeden z czterech panów wygląda przyzwoicie, a reszta jakby nie skończyli się ubierać.

Podzielam mało popularny pogląd, iż niszczenie tradycyjnej kultury jest nieprzypadkowe¹. Nie wchodząc w szczegóły ideologiczne oraz mechanizm, chciałbym zwrócić uwagę, że w odniesieniu do klasycznej elegancji oraz dress code`u walka z tradycyjną kulturą odbywa się głównie za pośrednictwem:

Fałszywe autorytety

Od dłuższego czasu nie oglądam telewizji, ale gdy już włączę lub zdarzy mi się obejrzeć „w gościach”, to uderza mnie zdumiewająca nadreprezentacja „człowieków sukcesu”, którzy zachowują się jak dziwacy i swoim wyglądem potwierdzają owe wrażenie. Mam na myśli głównie takie „ałtorytety” od mody i lifestyle`u, jak: Maja Sablewska, Marcin Tyszka, Dawid Woliński, Kuba Wojewódzki, fryzjerzy (zwani najczęściej stylistami fryzur), tatuażysta (prezentowany jako „koneser” tatuażu) i szereg innych. Wybaczcie, że nie wszystkich wymieniam z nazwiska, ale większość znam głównie po twarzach i mniej więcej tytułach programów.

Więcej artykułów na podobne tematy znajdziecie w zakładce Recenzje.

Podaję linki do ciekawszych, archiwalnych wpisów:

Eleganckie, miejskie dresy. Inwazja dresistów – ratuj się kto może!

Robert Kupisz i moda na streetwear

Również nie ma co liczyć na popularne sieciówki oraz sklepy internetowe. Na przykład na Zalando.pl czy Answear.com 80-90% stylizacji przygotowana została z koszulami na spodnie, co gorsza niektóre są typowo wizytowe.

zalando_koszule
Foto: http://www.zalando.pl

Owczy pęd

Specjalnie nie używam słowa moda, bo moda ma jakiś cel, sens, a owczy pęd jest bezrefleksyjnym naśladowaniem większości. Podarte jeansy czy koszula na zewnątrz – przecież dla człowieka o zdrowym rozsądku, to się kupy nie trzyma!

ewa-szabatin-milex-roj_party-pl
Foto: http://www.party.pl. Jak tu nie wyciągnąć koszuli ze spodni, kiedy jeden(a?) z naczelnych „gentlemanów” daje przykład do naśladowania. Na wszelki wypadek informuję, że chodzi o postać z prawej strony.

Polecam archiwalny wpis dra Stanisława Krajskiego na podobny temat:

https://krajski.wordpress.com/2010/12/04/koszule-wypuszczone-na-wierzch-spodni/

Z przykrością stwierdzam, że jest coraz mniej normalnie ubranych ludzi. Panuje jakby niepisana kontestacja elegancji. Tradycyjna elegancja jest zastępowana: nowoczesną elegancją, eleganckimi dresami, sportową elegancją, elegancją na luzie itp. terminologią oraz karykaturalnymi stylizacjami, które z elegancją mają tyle wspólnego, co krzesło elektryczne z normalnym krzesłem.

Postępowa elegancja z białą „gazetą” na spodniach.

Co robić zatem?

1. Czytać blogi i poradniki. Sprawa oczywista i nie ma się co rozpisywać.
2. Samodzielnie myśleć. Czasem koszula na zewnątrz spodni wygląda dobrze, ale w większości przypadków wygląda co najmniej źle i niestosownie.
3. Nie podążać ślepo za modą i pamiętać, że elegancja jest przede wszystkim prosta i tradycyjna. Rozumiem, że bycie trendy wiąże się z akceptacją otoczenia, ale niech nasze ubrania prezentują się przyzwoicie. Nie idźmy w pierwszym szeregu awangardy modowej, ponieważ na jej czele kroczą wyżej przywołane „ałtorytety”.

koszula_na zewnatrz_marynarka_macaronitpmato
Foto: http://www.macaronitomato.com. Bardzo fajna stylizacja…, ale dlaczego autor zdecydował się pochwalić dolną częścią koszuli? Jak widać, nawet najlepszym zdarzają się chwile słabości.

Chciałbym tym wpisem zwrócić uwagę na powszechny błąd w ubieraniu się, który mało kogo dziś razi oraz na powolny upadek kultury, której strój jest najbardziej oczywistym i powierzchownym przejawem.

Trzymajcie fason oraz koszule w spodniach,

Luigi

Przypisy:
1. www.historiasztuki.pl

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Koszula na zewnątrz spodni: brzydki zwyczaj, który staje się normą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s