Cocktail attire to dość tajemnicze określenie. Czy oznacza kostium wieczorowy czy dzienny, formalny czy bardziej na luzie? Jest to dress code, z którym rzadko się spotykamy, zwykle pojawia się na oficjalnych zaproszeniach, związanych z prestiżową pracą lub przynależnością do elitarnego klubu, np. do klubu golfowego, wieczorne przyjęcie po pracy w branży finansowej lub jubileusz w ramach rady adwokackiej. To pojęcie specjalnie zostawiłem na koniec serii artykułów o strojach nieformalnych, ale przed rozpoczęciem tematów związanych z ubiorami tradycyjnie uznawanymi za formalne.
Dress code – co to znaczy, rodzaje oraz zasady, przykłady i porady znajdziecie w poprzednich artykułach:
Dress code
Dress code: casual
Dress code: smart casual
Dress code: business casual
Dress code: business (półformalny)

Dress code: cocktail (cocktail attire, ubiór koktajlowy)
Cocktail attire (z ang. attire to inaczej strój, ubiór, stroić się, ubierać elegancko, wykwintnie, zakładać kostium formalny) to teoretycznie dress code mniej zobowiązujący od półformalnego (business), zwykle stosowany poza pracą w trakcie spotkań towarzyskich o mniej oficjalnym charakterze, ale jednak wymagający eleganckiego wyglądu. W praktyce w zależności od miejsca, czasu (pory dnia), gospodarzy oraz gości będzie oscylował pomiędzy dress code`m biznesowym (półformalnym), np. wieczorne cocktail party w pałacu u prezydenta (wytworne przyjęcie), a smart casual, np. przyjęcie na statku wycieczkowym w trakcie rejsu po Wiśle (swobodna i zarazem elegancka impreza plenerowa).

Jak widać, jest to termin dość szeroki, wymaga znajomości podstawowych dress code`ów, jak: smart casual, business attire, a w szczególności – business casual. Myślę, że w 95% przypadków cocktail attire pojawiać się będzie przy okazji służbowych zaproszeń na wieczorne, mniej formalne spotkania i uroczystości. Wówczas najodpowiedniejszym strojem będzie poprawnie skomponowany business casual.

Pamiętajmy, że słowo attire w języku angielskim posiada określone znaczenie, więc nasz kostium niech rzeczywiście będzie elegancki, staranny i nieprzesadzony.
Czego nie robimy na pewno, to nie zakładamy smokingu, fraku, żakietu, ani surduta. Są to stroje stricte formalne. Moim zdaniem stroller również byłby zbyt oficjalny. Te kostiumy są zarezerwowane na inne, bardzo dokładnie określone okazje, o których będzie mowa w kolejnych odcinkach.

Na koniec kilka dawniejszych oraz współczesnych inspiracji na strój koktajlowy. Te dawniejsze celowo wstawiam do artykułu, żeby pokazać Wam, że klasyczna moda niewiele się zmieniła w trakcie minionych dekad. Zmianom uległy głównie drobiazgi, jak: szerokość nogawek w spodniach, ułożenie kozerki (łączenie kołnierza marynarki z klapami) oraz długość marynarek. Aktualnie marynarki nosimy nieco krótsze (nie przesadzajmy i nie wybierajmy zbyt krótkich, są nieeleganckie), kozerka jest zwykle wyżej, a spodnie nosimy węższe. To nieprawda, jak twierdzą niektórzy, że dziś panuje moda na krótsze nogawki. Dobrze ubrani dżentelmeni zawsze nosili spodnie ledwie dotykające przyszwy buta (górnej części).







Jak widać na przykładach, ubiór koktajlowy to pojęcie szerokie. Z jednej strony należy znać podstawowe dress code`y, a z drugie kierować się znajomością towarzystwa oraz wyczuciem sytuacji, w których przyjdzie nam spędzić czas.
Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem.
Trzymajcie fason,
Luigi