Dress code: cocktail

Cocktail attire to dość tajemnicze określenie. Czy oznacza kostium wieczorowy czy dzienny, formalny czy bardziej na luzie? Jest to dress code, z którym rzadko się spotykamy, zwykle pojawia się na oficjalnych zaproszeniach, związanych z prestiżową pracą lub przynależnością do elitarnego klubu, np. do klubu golfowego, wieczorne przyjęcie po pracy w branży finansowej lub jubileusz w ramach rady adwokackiej. To pojęcie specjalnie zostawiłem na koniec serii artykułów o strojach nieformalnych, ale przed rozpoczęciem tematów związanych z ubiorami tradycyjnie uznawanymi za formalne.

Dress codeco to znaczy, rodzaje oraz zasady, przykłady i porady znajdziecie w poprzednich artykułach:
Dress code
Dress code: casual
Dress code: smart casual
Dress code: business casual
Dress code: business (półformalny)

cocktail_attire
Bardzo ładny garnitur w szarą i delikatną kratę, biała koszula z włoskim kołnierzykiem, poszetka oraz krawat typu knit – nieformalnie, na ludzie i z pełną klasą. Bardzo dobrze dobrane kolory oraz fasony męskiej garderoby na wieczorne wydarzenie, np.  z dress code`m: cocktail, smart casual lub business casual.

Dress code: cocktail (cocktail attire, ubiór koktajlowy)

Cocktail attire (z ang. attire to inaczej strój, ubiór, stroić się, ubierać elegancko, wykwintnie, zakładać kostium formalny) to teoretycznie dress code mniej zobowiązujący od półformalnego (business), zwykle stosowany poza pracą w trakcie spotkań towarzyskich o mniej oficjalnym charakterze, ale jednak wymagający eleganckiego wyglądu. W praktyce w zależności od miejsca, czasu (pory dnia), gospodarzy oraz gości będzie oscylował pomiędzy dress code`m biznesowym (półformalnym), np. wieczorne cocktail party w pałacu u prezydenta (wytworne przyjęcie), a smart casual, np. przyjęcie na statku wycieczkowym w trakcie rejsu po Wiśle (swobodna i zarazem elegancka impreza plenerowa).

koktajlowy-stroj
Foto: http://www.gentlemansgazette.com. Ilustracja z lat 20-40. XX wieku przedstawia towarzystwo uczestniczące w cocktail party. Po lewej w tle mężczyzna w strollerze (nawet jak na tamte czasy ubrany dosyć formalnie), a na pierwszym planie widzimy panów w garniturach szarym i brązowym, w kratę oraz paski.

Jak widać, jest to termin dość szeroki, wymaga znajomości podstawowych dress code`ów, jak: smart casual, business attire, a w szczególności – business casual. Myślę, że w 95% przypadków cocktail attire pojawiać się będzie przy okazji służbowych zaproszeń na wieczorne, mniej formalne spotkania i uroczystości. Wówczas najodpowiedniejszym strojem  będzie poprawnie skomponowany business casual.

koktajlowy_ubior_business_casual
W takim ubraniu możemy śmiało wybrać się na większość eleganckich spotkań koktajlowych. Uważam, że nawet subtelna, męska bransoletka nie będzie faux pas – w końcu trochę luzu jest wskazane.

Pamiętajmy, że słowo attire w języku angielskim posiada określone znaczenie, więc nasz kostium niech rzeczywiście będzie elegancki, staranny i nieprzesadzony.
Czego nie robimy na pewno, to nie zakładamy smokingu, fraku, żakietu, ani surduta. Są to stroje stricte formalne. Moim zdaniem stroller również byłby zbyt oficjalny. Te kostiumy są zarezerwowane na inne, bardzo dokładnie określone okazje, o których będzie mowa w kolejnych odcinkach.

cocktail_dress_code-janadamski-eu
Foto: http://www.janadamski.eu. Tak wygląda cocktail attire w wydaniu Jana Adamskiego, jednego z najelegantszych mężczyzn w Polsce i nie tylko.

Na koniec kilka dawniejszych oraz współczesnych inspiracji na strój koktajlowy. Te dawniejsze celowo wstawiam do artykułu, żeby pokazać Wam, że klasyczna moda niewiele się zmieniła w trakcie minionych dekad. Zmianom uległy głównie drobiazgi, jak: szerokość nogawek w spodniach, ułożenie kozerki (łączenie kołnierza marynarki z klapami) oraz długość marynarek. Aktualnie marynarki nosimy nieco krótsze (nie przesadzajmy i nie wybierajmy zbyt krótkich, są nieeleganckie), kozerka jest zwykle wyżej, a spodnie nosimy węższe.  To nieprawda, jak twierdzą niektórzy, że dziś panuje moda na krótsze nogawki. Dobrze ubrani dżentelmeni zawsze nosili spodnie ledwie dotykające przyszwy buta (górnej części).

cocktail_dress_code_1
Nieformalnie ubrani dżentelmeni z I połowy XX wieku.
cocktail_dress_code_italy
Nieformalna elegancja we włoskim stylu, idealna na plenerowe cocktail party.
dress_code_cocktail
Kolejna inspiracja z I połowy XX wieku.
cocktail-attire-suitsupply
Foto: http://www.suitsupply.com. Nieformalna stylizacja koktajlowa w letnim klimacie.
cocktail_dress_code
Tu również widzimy eleganckich panów z I połowy XX wieku. Kostiumy od business casual do business attire (półformalny) – czyli coś dla „rekinów biznesu”, wysokiej rangi urzędników państwowych i korporacyjnych oraz zawodów zaufania publicznego, np. sędziów lub notariuszy.
business_casual_coctail_attire
Foto: The Journal of Style. Świetnie ubrany elegancki, starszy mężczyzna. Jeśli miałbym doszukiwać się analogii do powyższej ilustracji, to byłby on współczesnym odpowiednikiem jegomościa drugiego od lewej lub pierwszego z prawej strony.
cocktail_dress_code _1
Bardzo interesująca smart casualowa (business casualowa) stylizacja z marynarką w kratę. Kraciaste wzory są postrzegane w klasycznej modzie jako nieformalne i bardziej swobodne, ale jednocześnie manifestujące własny styl oraz pewność siebie.

Jak widać na przykładach, ubiór koktajlowy to pojęcie szerokie. Z jednej strony należy znać podstawowe dress code`y, a z drugie kierować się znajomością towarzystwa oraz wyczuciem sytuacji, w których przyjdzie nam spędzić czas.

​Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem.

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s