Dress code: morning (formalny dzienny). Stroller, część 3.

Stroller to mój ulubiony zestaw formalny. Jak już wspominałem wcześniej na blogu, jestem zwolennikiem modowego pragmatyzmu, co między innymi przejawia się w propozycjach uniwersalnych i ponadczasowych, tzn. kostiumy się nie starzeją, nie wychodzą z mody, mężczyzna zawsze wygląda elegancko, można je wykorzystywać w trakcie różnych okazji, jak również ich części składowe pasują do innych kreacji. Taki jest właśnie stroller! Właściciel wspomnianego garnituru (kompletny strój od stóp do głowy w określonej konwencji) zyskuje gwarancję nienagannego, uroczystego wizerunku oraz pewność, że wygląda tradycyjnie i modnie zarazem.

Na ilustracjach James Bond w wydaniu ślubnym. Stroller zapewnia efektowny wygląd, jednak dopatrzyłem się kilku drobiazgów do korekty: stopy powinny okrywać czarne oxfordy lub balmorale (w uproszczeniu oxfordy za kostkę), marynarka mogłaby być nieco dłuższa oraz posiadać poszetkę wsuniętą do brustaszy. Również spodnie nie są sztuczkowe (w pionowe prążki) lecz gładkie.

O ile żakiet jest strojem bardzo formalnym i mało praktycznym, to bohater dzisiejszego wpisu, co prawda o pół stopnia niżej na skali formalności, jest do niego łudząco podobny, ale bardziej wszechstronny. W mojej ocenie stanowi najbardziej niedoceniany, uroczysty strój męski. Przede wszystkim polecam go do ślubów oraz w trakcie dziennych wydarzeń o podniosłym charakterze.

Na archiwalnych fotografiach trudno doszukać się stroller`a bez sztuczkowych spodni. Zwracam uwagę na rysunek po lewej, na którym widzimy rzadką wersję z dwurzędową marynarką oraz kamizelką.

Po więcej informacji na temat dress code`u odsyłam do kategorii na blogu:

https://luigisaladini.fashion.blog/category/porady/dress-code/

Stroller (Stresemann stroller)

Stroller to określenie na trzyczęściowy, formalny zestaw koordynowany, czyli składający się z: marynarki, spodni oraz kamizelki. W literaturze na temat historii mody najczęściej można przeczytać, że został po raz pierwszy przygotowany dla niemieckiego kanclerza i ministra sprawa zagranicznych Gustawa Stresemann`a oraz towarzyszących mu niemieckich dyplomatów jako wygodniejsza alternatywa dla żakietu. Spopularyzowali oni ten strój w trakcie międzynarodowej konferencji w Locarno we Włoszech, w roku 1925. Moim zdaniem źródeł stroller`a należy doszukiwać się wcześniej i poza polityką, ponieważ przeglądając archiwalne ilustracje, szczególnie mody angielskiej z przełomu XIX i XX wieku, natrafimy nie tylko na krótsze wersje żakietów, ale także w odcieniach brązu i zieleni, co świadczy o ich codziennym i raczej nieformalnym zastosowaniu. Warto przy tej okazji wspomnieć, że marynarka używana współcześnie, będąca także częścią stroller`a, mniej więcej w tym czasie ewoluowała od żakietu i surduta jako bardziej „sportowe”, wygodniejsze i codzienne okrycie.

Stroller to angielska nazwa, czasem używa się połączenia Stresemann Stroller. Stroll z ang. oznacza spacerować, stroller przetłumaczylibyśmy jako spacerowicz, osoba przechadzająca się. Podobno określenie ma związek z ilością spotkań i przechadzek, jakie musieli odbyć Stresemann wraz z kompanami.

Berlin, deutsch-litauische Verhandlungen
Gustaw Stresemann siedzący po prawej, oczywiście w stroller`ze.

W latach 50. XX wieku prezydent RFN, Teodor Heuss, oraz kanclerz, Konrad Adenauer, chętnie pokazywali się w tzw. Bonner Anzug (tł. z niem. garnitur boński), który jest inną nazwą stroller`a.

Co wyróżnia stroller

Stroller od żakietu w różni się wyłącznie marynarką i z tego powodu jest uważany za nieco mniej formalny. Mimo wszystko z dzisiejszej perspektywy jest strojem formalnym, wyraźnie wyżej w hierarchii od ciemnego garnituru, klasyfikowanego jako półformalny.

stroller_zakiet_polityka
Zdjęcie pochodzi z I połowy XX wieku. Przyznać trzeba, że mężczyźni w żakietach, w dodatku w spodniach o prawidłowej długości nogawek, prezentują się dostojniej, nieprawdaż?

Marynarka

Jest to jedyny element odróżniający stroller od żakietu. Jak wspomniałem wyżej, chodzi o wygodę, jakiej nie zapewnia długi żakiet. Powinna być zdecydowanie ciemniejsza od szarych spodni. W grę wchodzą w zasadzie kolory: czarny, ciemno-szary (grafitowy) lub granatowy. Ten ostatni był dawniej stosunkowo rzadko stosowany wśród przedstawicieli polityki i biznesu, ale jest całkowicie poprawny i wygląda efektownie – szczególnie jako inspiracja ślubna.

C100-12
Ronald Reagan słynął z nienagannej elegancji.
C98-13
Rozpięta marynarka jest do przyjęcia, w końcu od czego jest kamizelka.

We wpisie na temat żakietu wyczerpująco przedstawiłem wszystkie części garderoby, składające się na tradycyjny żakiet (link poniżej), dlatego teraz skupię się wyłącznie na marynarce. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, żeby wyglądała elegancko i dostojnie:

1. Powinna dzielić sylwetkę w proporcji 50:50, nie uwzględniając głowy i butów (stóp).
2. Musi być dopasowana w talii, barkach oraz rękawach.
3. Może być jedno lub dwurzędowa. W obu przypadkach powinniśmy założyć kamizelkę, najlepiej w kolorze marynarki lub szarą; w przypadku bardziej „zabawowych” uroczystości może być w pastelowych kolorach.
4. Po jej zapięciu, górna część kamizelki powinna być widoczna.

Powyżej bardzo zbliżone propozycje: jedna z kamizelką kontrastową a druga z jednolitą.

stroller-kolorowa_kamizelka
Stroller z koszulą winchester oraz beżową, kontrastową kamizelką.
stroller_zakiet_kamizelka
Tak powinniśmy wyglądać po zdjęciu marynarki od stroller`a lub żakietu. Oczywiście kamizelki mogą różne: dwurzędowe, jednorzędowe, z klapami lub bez itd.

Więcej praktycznych informacji o marynarkach znajdziecie tu:

Właściwe dopasowanie męskiej marynarki

5. Jednorzędowa może posiadać 2 lub 3 guziki. Obie wersje są poprawne. Oczywiście zapinamy tylko 1 górny w 2 guzikowej wersji, 2 górne lub 1 środkowy w przypadku 3 guzikowej marynarki.
6. Z klapami zamkniętymi (ostrymi) lub otwartymi. Te pierwsze polecam jako tradycyjnie bardziej formalne, zwykle szersze i efektowne. Kołnierz szalowy zupełnie odpada.
7. Kieszenie wpuszczone do wewnątrz, najlepiej bez patek lub ze schowanymi do środka. Kieszenie nakładane odpadają jako bardzo nieformalne i wyróżniające się. Przypominam, iż żakiet, surdut oraz frak, czyli najbardziej formalne ubiory, w ogóle nie przewidują kieszeni bocznych.

stroller-mohammad-ali
Mohammad Ali w stroller`ze i marynarce zapinanej na 1 guzik.

W przypadku pozostałych elementów garderoby należy się wzorować na żakiecie, o którym szczegółowo pisałem wcześniej:

Dress code: morning (formalny dzienny). Żakiet, część 2.

stroller_zakiet_garnitur_slub
Tradycyjne męskie kostiumy ślubne przeznaczone do użytku za dnia.

Mam nadzieję, że stroller przypadł Wam do gustu i niektórzy z Was zechcą sięgnąć po ten uniwersalny i niezwykle elegancki ubiór, gdy tylko nadarzy się wyjątkowo uroczyste wydarzenie, np. własny ślub.

Trzymajcie fason,

Luigi


2 myśli w temacie “Dress code: morning (formalny dzienny). Stroller, część 3.

 1. 1. Stroller nie jest zestawem formalnym, ale półformalnym (jeśli nie uznajemy kontynentalnego ujęcia strój ląduje w kategorii nieformalnych, był bowiem śród Brytyjczyków sposobem na noszenie czarnego koloru w dzień zamieniając czarne spodnie przynależne wyłącznie do żałoby na sztuczkowe). Jeśli w dalszej części tekstu pisze Pan o tym, jak się sprawa ma z dzisiejszego punktu widzenia to proszę się zdecydować: w klasyfikacji z epoki, o której piszemy, stroller jest półformalny. Wprowadzenie nowoczesnego ujęcia jedynie gmatwa sprawę.
  2. Słowo ,,kostium” w odniesieniu do mody męskiej brzmi niezręcznie i wysoce nieodpowiednio, kostiumem nazwiemy bowiem w ogólności przebranie, słowo to także funkcjonuje poza tym wyłącznie odniesieniu do stroju kobiecego.
  3. Stroller nie jest garniturem, ponieważ w wypadku strollera składa się z trzech zupełnie odrębnych części – inna marynarka, kamizelka i spodnie sztuczkowe – a w wypadku stresemanna z dwóch z zestawu (kamizelka i marynarka) i spodni sztuczkowych. Garnitur to dwie (spodnie i marynarka) lub trzy części (spodnie, marynarka, kamizelka) z tego samego zestawu, a więc jednakie stylem, kolorem i materiałem.
  4. Spodnie na zdjęciach z Bondem są sztuczkowe – nie każde sztuczki są w prążek (który nie ogranicza się do kultowych pasów kaszmirskich), deseń w wielu przypadkach może być nawet niewidoczny. Sztuczki bywały gładkie albo i w kratę; prążek jest po prostu najpopularniejszy, ale nie jedyny.
  5. W języku polskim jeśli jakiś obcy wyraz można przeczytać tak, jak się go pisze nie używa się apostrofu, więc powinno pisać się ,,strollera”, ,,strollerem” itd. zamiast ,,stroller’a”, ,,stroller’em”.
  6. Jednorzędowa marynarka do strollera może mieć także cztery guziki i jeden guzik – ta wtóra wersja jest przecież pierwotna. Marynarka z czterema guzikami została tu potraktowana po macoszemu a i ona jest na równych prawach z dwu- czy trzyguzikową (o tym, że kamizelka powinna mieć odpowiedni mały dekolt nie wspominam).

  Polubienie

  1. Na wstępie dziękuję za obszerny i fachowy komentarz.
   Ad 1. Formalnie rzecz biorąc ma Pan rację. Celowo „podciągnąłem” stroller do stroju formalnego, ponieważ podobne opinie spotkałem na zagranicznych, fachowych blogach nt. tradycyjnej mody oraz w mojej ocenie bliżej mu do żakietu niż zwykłego, ciemnego garnituru. Moda męska tak nisko upadła, że to co 50-70 lat temu temu uchodziło za półformalne, dziś nie tylko jest szczytem elegancji, ale jest wręcz w zaniku. Przeciętny użytkownik popularnej mody nie rozróżnia kostiumów klasyfikowanych powyżej garnituru.
   Ad 2. Może brzmi niezręcznie, ale jest terminem fachowym i właśnie oznacza każde przebranie. Może być stosowany zamiennie z określeniami „ubiór” lub „strój”. Tylko nago nie jesteśmy przebrani. Osobiście bardzo lubię to określenie.
   Ad 3. Jest garniturem i należy to rozumieć jako komplet, całość. Dla przykładu: zmienimy buty z czarnych oxfordów na brązowe monki – czy to nadal jest stroller? Moim zdaniem nie, bo całość nie spełnia podstawowego wymagania dot. obuwia.
   Ad 4. Dziękuję za wyjaśnienie. Tu nie miałem pewności i wolałem używać tego określenia na prążki.
   Ad 5. Dziękuję, sprawdzę jeszcze w innych źródłach.
   Ad 6. Co do kamizelki to sprawa jest tak oczywista, że mogłem nie wspomnieć. Na szczęście na fotografiach widać wersje wyłącznie z mocno odsłoniętymi dekoltami i nieco wychodzące ponad zamknięte poły marynarek.
   W przypadku marynarek dziękuję za uzupełnienie. Niestety nie znalazłem zdjęć współczesnych ani tym bardziej archiwalnych, więc nie wspominam o wersjach 4 i 1 guzikowych. Być może nie przetrwały próby czasu i już od dawna nie były noszone, podobnie jak marynarki smokingowe z otwartymi klapami.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s