Klasyczne buty męskie – brogsy

Brogsy to klasyczne buty, dziś bardzo popularne i niezwykle uniwersalne, często ich właściciele nawet nie wiedzą, jaka jest prawidłowa nazwa tego, co wkładają na stopy. Z języka angielskiego nazwa brzmi brogue, ale jej pochodzenie oraz samych butów sięgają końca XVI stulecia i wywodzą się ze Szkocji oraz Irlandii, a gdy sięgniemy jeszcze głębiej, to okazuje się, że źródłosłów jest staroszkocki i staroirlandzki.
Zanim ten rodzaj obuwia wszedł na salony, wyglądał zupełnie inaczej; brogsy były używane przez wieśniaków do prac na dworze, w szczególności na terenach podmokłych. Ponieważ wiecznie przemoknięte obuwie nie było komfortowe, dlatego ktoś postanowił wykonać w nim otwory, by woda mogła uchodzić. Ponieważ obuwie w tamtych czasach było niezwykle drogie, dlatego uszkodzenia naprawiano, naszywając kolejne warstwy skóry i nadal wykonując w nich otwory. Dość uważnie przejrzałem internet, w szczególności anglojęzyczny, ponieważ sam jestem ciekawy, jak wyglądały prabrogsy, ale natrafiłem tylko na dwa zdjęcia z dawniejszych czasów.

highland_brogues_foxblade-co-uk
Foto: http://www.foxblade.co.uk. Highland brogues – prawdopodobnie tak mogły wyglądać dawne buty anglosaskich górali.
967px-ghillie_brogues_wikipedia-com
Foto: http://www.wikipedia.com. Podobieństwo do powyższych daje się zauważyć. Oczywiście to jest znacznie nowsza wersja brogsów.

Na początku XX brogsy wzbudziły zainteresowanie, najpierw arystokracji i ziemiaństwa, a potem bogatych mieszczan, którzy coraz chętniej robili wypady na wieś i wzorowali na elitach (w tamtym czasie głównie szlachta i ziemiaństwo nadawały szyku). Przypominam, że wiek XIX i XX to przemożny wpływ mody angielskiej na cały świat. Oczywiście nowa generacja brogsów już nie miała nic wspólnego z roboczym pierwowzorem, oprócz nazwy. Buty stawały się elegantsze, a charakterystyczne otworki, widoczne od zewnątrz, to po prostu ażurowe nakładki doszywane na buty w określonych miejscach lub delikatne nakłucia, nie przechodzące na wylot.
Pierwsze, współczesne brogsy nosili mężczyźni i były uznawane za bardzo nieformalne, raczej na wiejskie spacery czy polowania, ale z czasem utorowały siebie drogę na salony i dziś możemy podziwiać ich niesamowity wdzięk niemal przy każdej okazji.

brogsy-buty_trzewiki
Foto: http://www.partenope-shoes.com. Trzewiki (buty za kostkę) w wersji brogue to propozycja dla stylowych mężczyzna na okres jesień-zima.

Dziś brogsy to nie tyle rodzaj obuwia, co raczej zdobienia, ponieważ brogsami mogą być bardzo formalne oxfordy, półformalne derby czy nieformalne trzewiki lub sztyblety. W ostatnich latach nawet kobiety noszą obuwie z takim zdobieniem, a ażurowe dodatki widuje się nawet na skórzanych adidasach. To jedne z popularniejszych i bardziej uniwersalnych butów. Na ślub, galę oraz oficjalne wydarzenia nie powinno się ich zakładać, ale na pozostałe okazje są w sam raz. Z pewnością zwracają uwagę swoim wyglądem, więc jeśli ubierzemy brogsy, to musimy się liczyć z ciekawskimi spojrzeniami otoczenia. Dlatego pamiętajmy o dobrze skrojonych spodniach (czytaj poradnik nt. długósci męskich spodni) oraz prawidłowo dobranych skarpetkach. Brogsy to żelazna pozycja w garderobie eleganckiego mężczyzny.

Oficjalny podział brogsów zapożyczyłem ze strony www.klasycznebuty.pl i można go mniej więcej streścić w 3 punktach:

Quarter-brogues

Posiadają najmniej zdobień, ażurowanie tylko wzdłuż szwów, ale na nosku nie mają wybitego medalionu.

quarter-brogues-berwick-klasycznebuty-pl
Foto: http://www.klasycznebuty.pl. Quarter-brogues firmy Berwick.

Semi-brogues (half-brogues)

Posiadają więcej zdobień, lecz perforacje znajdują się z reguły tylko na przedniej części buta. Widoczne jest charakterystyczne przeszycie w poprzek, za palcami – tzw. cap toe.

semi-brogues-berwick-klasycznebuty-pl
Foto: http://www.klasycznebuty.pl. Semi-brogues firmy Berwick.

Full-brogues (w USA spotyka się nazwę wing-tip)

Posiadają więcej perforacji i przeszyć. Charakterystyczne są perforacje na czubku w kształcie rozety, a na cholewce przeszycia i dziurkowania w kształcie skrzydełek. Wersja long-wing-tip jest rozwinięciem rodzaju full-brogues, w której skrzydełka sięgają o wiele dalej – w okolice pięty. Wszystkie rodzaje mogą występować zarówno jako derby i oxford, a nawet monk, z wyjątkiem longwing (tylko derby). Perforacje wykonuje się ręcznie. Średnica otworu wynosi ok. 3 mm, a odstęp pomiędzy nimi ok. 5 mm. Im więcej zdobień posiada but, tym więcej pracy trzeba poświęcić na jego wyprodukowanie.

full-brogues-gordon-bros-klasycznebuty-pl
Foto: http://www.klasycznebuty.pl. Full-brogues firmy Gordon & Bros.

Oto kilka stylizacji z wykorzystaniem brogsów:

brogsy_formalne
Pan z prawej: brogsy z subtelnymi zdobieniami (quarter-brogues) w wydaniu formalnym.
brogsy_pitti
Targi mody męskiej Pitti Uomo: brogsy w najlepszym wydaniu.
brogsy-sztyblety
Pan z lewej prezentuje brogsy sztyblety.
brogues-parisiangentleman-fr
Foto: http://www.parisiangentleman.fr. Brogsy w wydaniu nieformalnym.
brogsy_casual
Brogsy bardzo casualowe, ale w dobrym stylu.
męskie spodnie
Foto: http://www.theidleman.com oraz http://www.pinterest.com. Rzadkością są idealnie dopasowane jeansy, które nie opadają i nie rolują się na butach. Zawsze można je nieco podwinąć, warto żeby przy tym nie były za szerokie. Stylizacja z wykorzystaniem butów jesienno-zimowych ze zdobieniami brogue.

Mam nadzieję, że łyknęliście pożyteczną dawkę wiedzy, a tych którzy zetknęli się po raz pierwszy z tym rodzajem klasycznych, męskich butów, zainspirowałem co najmniej do przemyślenia – czy sobie takich butów niebawem nie sprawić.

Trzymajcie fason,

Luigi

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s