Kurtka bomberka – jak nosić elegancko

Dzisiejszym wpisem chciałbym przybliżyć temat kurtek, które na blogach o klasycznej modzie męskiej stosunkowo rzadko stanowią temat przewodni. Z kolei na stronach „fashionistów” oraz postępowych szafiarzy są prezentowane w wersjach i zestawieniach, które w mojej ocenie są nieakceptowalne z punktu widzenia eleganckiego mężczyzny.
Myślę, że kurtka bomberka powinna stać się inspiracją dla osób praktykujących na co dzień sportowy styl. Gorąco polecam pod rozwagę przedstawicielom handlowym oraz osobom aktywnie pracującym w terenie jako nieformalny i wygodny substytut marynarki lub płaszcza. Tym, którzy nie potrafią rozstać się z bluzą od dresu lub sportową puchówką, również poddaję pod rozwagę.

bomber_kurtka_dresslikea-com
Foto: http://www.dresslikea.com. Pilotka w elegantszej wersji – prawdopodobnie zamszowej.

Ubiór i wygląd przedstawiciela handlowego. Dress code handlowca – elegancki poradnik dla pracujących w terenie.

Polecam także wpis ku przestrodze: Moda na kurtki puchowe

Zanim przejdę do prezentacji poszczególnych odmian, chciałbym w kilku słowach wspomnieć o jej pochodzeniu oraz zaletach.

Kurtka bomberka lub pilotka (z ang. bomber, pilot lub flight jacket) – jak nazwa wskazuje, wywodzi się z lotnictwa, a jej początki sięgają czasów I Wojny Światowej. Podobnie jak wiele klasyków mody męskiej „przywędrowała” do cywila z pól bitewnych. W pierwotnych wersjach kurtki lotnicze były skórzane, najczęściej z kożuszkiem od wewnątrz, potem podszyte wełną, a w trakcie II Wojny Światowej pojawiły się pierwsze wersje tekstylne. Postęp techniczny i wynalezienie syntetycznych tkanin, znacznie lżejszych, łatwiejszych w konserwacji oraz tańszych przyczyniły się do masowej produkcji i ułatwiły ich popularyzację. Jednak największą sławę zyskały dzięki popkulturze z produkcjami filmowymi Hollywood w rolach głównych.

Powyżej kilka historycznych ilustracji.

Słynne postacie w kultowych rolach.

Charakterystyczne cechy kurtki pilotki:

1. Jest krótka, sięga do pasa i nie przekracza górnej linii bioder.
2. Posiada ściągacze w pasie oraz rękawach. Powinny być dość mocne, żeby nie zsuwała się zanadto na biodra oraz dłonie.
3. Luźny krój, nawet powiedziałbym workowaty, zapewniający dużą swobodę ruchów.
4. Dwie spore kieszenie od frontu w okolicy pasa; oryginalnie nakładane, z patkami, często zapinane guzikiem od zewnątrz – takie wyglądają najbardziej stylowo. Wpuszczone są również jak najbardziej poprawne.
5. Jest bardzo męska. U panów o przeciętnej oraz atletycznej budowie wyraźnie podkreśla talię, oddzielając wąski dół od szerokiej góry. U tęższych jegomości, pod warunkiem dobrze dobranego rozmiaru, maskuje niedostatki sylwetki.
6. Najczęściej występuje jako wersja przejściowa z cienką podszewką – coś na wzór wiatrówki, rzadziej w wersji wełnianej i ocieplanej. Wersja skórzana może być cieńsza lub grubsza, ocieplana lub bez wypełnienia.

baracuta_G9_bomber_kurtka
Baracuta G9 to jedna z pierwszych cywilnych kurtek typu bomberka, znana bardziej jako Harrington.
bomberka_kurtka_B-10
Kurtka pilotka typ B-10 w wersji ocieplanej na kożuszku.

Zalety bomberki:

1. Wygoda. Z uwagi na luźny krój oraz elastyczne ściągacze, jak również spore, zwykle głębokie kieszenie z łatwym dostępem, zapewnia komfort porównywalny z bluzą od dresu.

kurtka_bomberka_jamesharvest-com
Foto: http://www.jamesharvest.com

Jest idealna do prowadzenia samochodu – szczególnie polecam handlowcom, którzy odwiedzają wiele punktów dziennie, a marynarka nie zawsze się sprawdza.

2. Niegniecenie. Oczywiście gniecie się mniej lub bardziej w zależności od tkaniny, ale w przeciwieństwie do marynarki lub palta, nawet wyciągnięta bezpośrednio z torby, może być założona bez konieczności prasowania. Zagniecenia jej zwykle nie dyskwalifikują.

3. Lekkość. Wersje wykonane z bawełny i/lub materiałów syntetycznych, z cienką lub szczątkową podszewką (pół lub ćwierć podszewka) są niezwykle poręczne i zajmują mało miejsca w bagażu.

kurtka_bomberka_gant_polpodszewka
W tej wersji podszewka jest najprawdopodobniej na karku, od przodu w miejscu wewnętrznych kieszeni oraz rękawach – nazywamy to półpodszewką.

Tu przeczytacie więcej nt. podszewek: Marynarka na lato

4. Nieformalna elegancja. Zależnie od całej stylizacji oraz materiału, z którego jest wykonana, możemy skomponować strój mocno casulowy, np. z jeansami oraz t-shirtem, albo pokusić się o wersję smart casualową pod krawatem – wówczas sięgnijmy po egzemplarz nieco bardziej dopasowany.

5. Różnorodność materiałów oraz wzorów. Jak wspomniałem we wcześniejszym punkcie, występuje w niezwykle szerokiej ofercie, np.: skóra, wełna, bawełna, syntetyki lub pomieszane, matowe, lekko połyskujące, gładkie lub włochate (zamszowe, sztruksowe), jednokolorowe lub wzorzyste. Każdy znajdzie coś dla siebie.

6. Konserwacja i pranie. Wynika to z wcześniej wymienionych zalet, ale warto podkreślić, że utrzymanie tekstylnej pilotki w należytej kondycji jest banalne. W większości przypadków konserwacja sprowadza się do prania. Prasowanie często nie jest koniecznie, ponieważ można ją wysuszyć na płasko lub szerokim wieszaku, a kilka drobnych fałd na materiale nie dyskwalifikuje jej. Poza tym po założeniu szybko się rozprostuje na sylwetce. Jedynie wykładany kołnierz warto przeprasować w razie potrzeby.

Blouson czyli katana

Przy okazji chciałbym wspomnieć o kurtce, która nie jest typową bomberką, tzn. nie ma ściągacza w talii, a często także przy mankietach rękawów, a jednak jest krótka – maksymalnie do bioder, nosi się ją w zasadzie tak samo jak pilotkę, wygląda podobnie oraz posiada identyczne zalety. W języku angielskim nazywana jest blouson, niektórzy na polski tłumaczą to jako bluzon, co uważam za niefortunne, kojarzące się bluzą dresową i kompletnie nie odpowiadające jej charakterowi. Wydaje mi się, że polskim, prawidłowym określeniem jest katana.

kurtka_bomber_blouson_gant_
Blouson vel katana – czyli bomberka nieco inaczej.
bouson_katana_james_bond
James Bond ceni styl i wygodę.

Kurtka bomberka w najbardziej charakterystycznych odmianach i stylizacjach:

Kurtka Harrington

baracuta_G9_bomber_kurtka_ciemna
Baracuta G9 to najbardziej znana na świecie kurtka o potocznej nazwie Harrington.
harrington_kurtka_pintertest
Harringtonka w grubszej wersji, najprawdopodobniej wełnianej.
harrington_kurtka_glany_jeansy
To nie mój styl, ale trudno się do czegoś przyczepić… poza tatuażem.
harrington-kurtka_cechy
Foto: http://www.premiermagazine.com. Ta wersja w mojej ocenie jest najelegantsza, tzn. przy odpowiednim połączeniu materiałów i kolorów może zapewnić stosunkowo wysoką formalność stroju, np. smart casual. Warto pamiętać o charakterystycznych szczegółach, np. stojący kołnierz na guziki czy skośne kieszenie z patkami.

Kurtka bejsbolówka vel letterman, versity lub icon jacket

Wersja z kontrastowymi rękawami, najczęściej białymi, jest chętnie wybierana przez zespoły sportowe.

Bejsbolówka w wersjach casual i smart casual z krawatem.

kurtka_baseballowka
Szczególnie polecam młodszym mężczyznom na co dzień zamiast bluzy od dresu.

Kurtka pilotka z nakładanymi kieszeniami

kurtka_pilotka
Klasyczna skórzana pilotka nigdy nie wychodzi z mody.
kurtka_pilotka_elagancka
Wersja zamszowa, powiedziałbym – bardziej elegancka. Brązowy odcień czyni ją niezwykle uniwersalną.
bomber_kurtka
Wersja podobna jak wyżej, ale tekstylna i przez to bardziej codzienna, casualowa.
kurtka_pilotka_james_bond
James Bond w wersji ocieplanej, najprawdopodobniej wełnianej.
kurtka_bomberka_elegancka
To moja ulubiona zamszowa wersja bomberki: posiada nakładane kieszenie, komplet ściągaczy, łącznie z kołnierzem oraz jest zapinana na guzki zamiast zamka.
flayers_bomber_nakladane_kieszenie_zielony
Tu tekstylna wersja wojskowa w charakterystycznym zielonym kolorze oraz kieszonką na ramieniu.

Bomberka typu M-1 vel flyers

alpha-industries-flyers
Pilotka w wersji M-1 jest od wielu lat najbardziej popularną kurtką tego typu na świecie. Częściej znana jako flyers. Prawdę mówiąc każda z kurtek zaprezentowanych w artykule jest flyersem, od ang. słowa „fly”, czyli latać.
flyers_matowy_zielony
Flyers w wersji bardziej dopasowanej i matowej.
flyers-bomber-elegancki
Tu w stylizacji smart casual.
flyers_smart_casual
Podobnie jak wyżej bomberka w eleganckim zestawieniu. Ta wersja wydaje mi się ciekawsza, ponieważ jest wykonana z tkaniny przypominającej cienki jeans, prawdopodobnie z bawełny.
MA-1_bomber_ralph_lauren
Bardzo gustowna, zamszowa bomberka M-1 od Ralpha Laurena.

Jak nie nosić pilotki

Generalna zasada mówi, że prawie wszystko do niej pasuje. Jednak kilku zestawień należy unikać:
1. Spod kurtki bezwzględnie nic nie może wystawać, np. koszula czy sweter.
2. Nie zakładamy jej na bluzę z kapturem.
3. Usuwamy wszelkie zawieszki, smyczki, znaczki czy odznaki, które producenci chętnie do nich dokładają jako „gratis” lub wyróżnik.

bomber_casual
Z koszulką typu t-shirt prawidłowo wygląda tak.

Poniżej kilka stylizacji będących zaprzeczeniem dobrego smaku i elegancji:

flyers_bomberka_koszula_na_zewnatrz
Styl na latynoskiego gangstera. Badass to właściwe określenie!
flyers_czapka_daszek
Stylizacja na murzyńskiego handlarza narkotyków.
flyers_slim_rurki
Azjatycki luzak!
koszula_na_zewnatrz_kurtki_bomberki-alpha-industries_eu
Foto: http://www.alphaindustries.com. Wystarczyłoby włożyć koszulkę w spodnie i całość wyglądałaby znośnie.

Zachęcam do sięgania po proste i klasyczne formy. Wszelkie urozmaicenia działają na niekorzyść, oszpecają i sprawiają, że kurtka traci na elegancji, a niekiedy całość sprawia mało męskie wrażenie jak w przypadku azjatyckiego luzaka. Klasyka jest prosta, harmonijna oraz tradycyjna. Warto o tym pamiętać.

Trzymajcie fason,

Luigi


9 myśli w temacie “Kurtka bomberka – jak nosić elegancko

  1. Bardzo dobry post, jak każdy na pańskim blogu. Mam pytanie co do krawatów: Do jakich stylizacji krawaty w paski? Bardzo je lubię. Albo czy zna pan miejsce gdzie można kupić/uszyć krawat dla niskiego mężczyzny w miarę ekonomicznej cenie? Normalny krawat ze sklepu musiałbym zawiązać pełnym, lub nieco mniejszym pół-windsorem

    Polubienie

    1. Krawaty w paski są bardzo uniwersalne. W zasadzie pasują do wszystkiego, oczywiście wiele zależy od tkaniny: matowe i włochate są bardziej nieformalne, gładkie i połyskujące są bardziej formalne. Podobno „Republic of Ties” szyje na miarę, ale podejrzewam, że koszt to min. 200 zł. Niestety dobrej jakości krawat kosztuje.

      Polubienie

  2. Dziękuję. Szukam dodatków ciekawych ale nie zbyt ,,dandy” bo nadmiernie przyciągają uwagę i nie budzą pozytywnych skojarzeń u osób nieznających się na modzie.

    Polubienie

  3. I z niektórymi ciekawymi dodatkami, a nawet ważnymi elementami stroju bywa problem:
    – Dwurzędówki budzą skojarzenia z admirałami, albo co gorsza z garniturami polityków z lat 90
    – Muchy-kojarzą nam się z ekscentrycznymi personami
    – ciut krótsze spodnie- z tą idiotyczną modą na gołe kostki zimą i jesienią
    – różowa koszula- z gejami
    – biały garnitur- ze stylem Tony Montany
    – garnitur w prążek- z gangsterami i maklerami
    – szelki- z grubymi mężczyznami

    Polubienie

    1. Panie Janie, nie zniechęcałbym się takimi stereotypami, ponieważ za chwile może się okazać, że eleganci z ww. powodów nie będą mogli nic na siebie założyć. Po prostu trzeba znaleźć swój styl – każdemu coś innego bardziej lub mniej się podoba – i nosić się elegancko na dobrym poziomie. Jestem przekonany, że jeśli dobrze dopasujemy dress code i ubiór do sylwetki, to nie powinno być obaw jak wyżej.

      Polubienie

  4. Świetny post, jest pan w formie! 😉 aż odkopałem moją bordową bejsbolówkę, przeleżała chyba ze 3 lata. chyba będę musiał wymyślić jakąś ciekawą stylówkę z nią właśnie w roli głównej. może nawet do pracy.. dresscode się u mnie wyraźnie rozluźnił. Fajne, dogłębnie ogarnięty temat. Pozdrawiam!

    Polubienie

Dodaj komentarz